Jak ogrzewać dom drewniany?

30 paź 2017 | 0 komentarzy




W Polsce niewątpliwie dominują domy murowane. Coraz częściej możemy jednak spotkać się z projektami drewnianymi, które posiadają szereg zalet jak np. szybki czas budowy oraz niższy jej koszt. Jak jednak wygląda sprawa ogrzewania domu drewnianego? Ma on nieco inną charakterystykę, którą warto wykorzystać planując rodzaj ogrzewania.

Pojemność cieplna ścian

Podstawową różnicą pomiędzy domem murowanym a drewnianym jest pojemność cieplna ścian. W domu murowanym, ściany są w dużym uproszczeniu ogromnym kamieniem, który może akumulować w sobie energię. To właśnie z tego względu ściany wymagają nawet kilkudniowego nagrzewania, a po wyłączeniu źródła ciepła mogą utrzymywać temperaturę we wnętrzu przez kilka dni. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Po pierwsze, możemy czasowo wyłączać ogrzewanie (np. w przypadku nieobecności w domu lub po wyczerpaniu zapasu paliwa) i temperatura nie zmieni się drastycznie. Mowa oczywiście o budynku nowym, dobrze ocieplonym. Po drugie, dobrze współgra z tanimi kotłami zasypowymi, które wymagają ręcznego dodawania opału. W nocy, gdy palenisko wygaśnie, murowane ściany utrzymają komfortową temperaturę.

house 341712 1920 01d Jak ogrzewać dom drewniany?

Czy pojemność cieplna to tylko pozytywy?

Duża pojemność cieplna może być korzystna, jednak ma pewne wady. Pierwszą z nich jest długie nagrzewanie budynku. Gdy wejdziemy po dłuższej nieobecności do wyziębionego domu, energia cieplna z powietrza zostanie pochłonięta w pierwszej kolejności do ogrzania ścian. Ich nagrzewanie może trwać nawet kilka dni, co zdecydowanie obniży komfort termiczny we wnętrzu domu. Z tego wynika też druga wada, czyli ograniczona możliwość obniżania temperatury we wnętrzu na czas nieobecności w domu. Jest to zazwyczaj nieopłacalne, dlatego jesteśmy zmuszeni utrzymywać stałą temperaturę, nawet jeśli nie korzysta z tego żaden domownik.

Zaleta domu drewnianego – stała temperatura

Tutaj uwidacznia się zaleta domu drewnianego, np. szkieletowego. Owszem, po wyłączeniu ogrzewania temperatura we wnętrzu spadnie szybciej, jednak wbrew pozorom nie jest to wadą. Nie wynika to bowiem z gorszej izolacji termicznej, a właśnie z niższej pojemności cieplnej ścian. Dzięki temu po wyjściu z domu (np. do pracy lub podczas weekendowego wypadu) możemy obniżyć temperaturę we wnętrzu o kilka, a nawet kilkanaście stopni, a po powrocie momentalnie nagrzejemy wnętrze. Co najważniejsze, nagrzewamy głównie powietrze oraz meble, a nie ściany, dzięki czemu osiągnięcie komfortu cieplnego jest bardzo szybkie. To rozwiązanie będzie idealne w połączeniu z bezobsługowym źródłem ogrzewania, które będziemy mogli zaprogramować (np. nagrzewanie wnętrza na godzinę przed powrotem z pracy) lub którym zdołamy sterować bezpośrednio z własnego smartfona.

shutterstock 504707155 7OG Jak ogrzewać dom drewniany?

Kominek w domu drewnianym

Domy z drewna nieodzownie kojarzą się z przytulnym klimatem. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów jest kominek, który pełni funkcje zarówno estetyczną jak i praktyczną. W domu drewnianym kominek będzie idealnym uzupełnieniem tradycyjnego ogrzewania, stosowanym w okresie przejściowym. Powietrze nagrzewa się bowiem bardzo szybko, co pozwala momentalnie osiągnąć komfort termiczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. Posiada on podwójne ścianki wypełnione wodą, która po ogrzaniu trafia do grzejników, więc możemy w ten sposób ogrzać wszystkie pomieszczenia. W niedużych domach drewnianych kominek jest podstawowym źródłem ciepła. Należy jednak pamiętać, że w gruncie rzeczy salon staje się wówczas kotłownią.

Podstawowe źródło ogrzewania w drewnianym domu

Biorąc pod uwagę małą bezwładność cieplną drewnianego domu, warto zdecydować się na źródło ogrzewania, które nie będzie wymagało naszej uwagi. Świetnie sprawdzi się ogrzewanie gazowe, kocioł olejowy lub na pellet. Dobrym rozwiązaniem będzie także pompa ciepła. Najważniejsze, by system był samoobsługowy i wymagał jedynie sporadycznej wizyty (np. co tydzień, by dołożyć paliwo). Nowoczesny piec w połączeniu ze sterownikiem pokojowym (oraz pogodowym) zagwarantuje nam stały komfort termiczny i pozwoli skupić się na przyjemniejszych rzeczach niż dokładanie węgla do paleniska.

shutterstock 366113870 Aq8 Jak ogrzewać dom drewniany?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu drewnianym zastosować tradycyjne, niedrogie grzejniki. Sprawdzą się zarówno grzejniki konwektorowe, które szybko nagrzeją powietrze we wnętrzu, jak i modele oddające ciepło głównie przez promieniowanie. Warto jednak wykorzystać walory domu drewnianego i zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Nie dość, że odczuwalny komfort będzie wyższy, to na dodatek wykorzystamy pojemność cieplną betonowej wylewki, która jest taka, jak w domu murowanym. Należy jednak pamiętać o tym, by wykonanie ogrzewania podłogowego powierzyć specjalistom. Nieodpowiednie ułożenie rur lub wybór złego materiału podłogi sprawi, że duża część ciepła będzie marnowana a samo ogrzewanie – nieefektywne. Minusem ogrzewania podłogowego jest jednak duża bezwładność.

Ogrzewanie drewnianego domu nie musi być trudne. Nie ma jednak sensu upierać się przy rozwiązaniach, które sprawdzają się w przypadku domów murowanych. Umiejętnie wykorzystując zalety domu drewnianego, dobierając instalację pod jego charakterystykę, osiągniemy w prosty sposób wymarzony cel – wysoki komfort termiczny we wnętrzu. Wówczas rachunki będą niższe, a ciepłe kapcie oraz narzutka na plecy nie będę potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing