Jak ocieplać ściany szkieletowe?

9 paź 2017 | 0 komentarzy
Technologia szkieletowa budowy ścian i domów jest bardzo popularna w Skandynawii, w Niemczech oraz w Ameryce Północnej. W Polsce powoli też zyskuje coraz większe zainteresowanie.
Ściany o konstrukcji szkieletowej są znacznie cieńsze i lżejsze od ścian murowanych. Ta specyficzna budowa domów wymaga skrupulatnego przestrzegania technologii na każdym etapie. Potrzebna jest do tego odpowiednia wiedza, doświadczenie i staranność wykonania poszczególnych elementów.

Najważniejsze odprowadzanie wilgoci?

Charakterystyczną cechą ścian szkieletowych jest ich warstwowość. Układ warstw oraz materiały, z jakich są wykonane, są tak dobrane, aby budynek był trwały, energooszczędny i mógł przy tym „oddychać”. Jak przy każdym innym ociepleniu, tak i tutaj chodzi o to, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci. W przypadku ścian szkieletowych wilgoć musi być trzymana z dala od belek i możliwie szybko odprowadzona na zewnątrz. Dla materiału izolacyjnego oznacza to:

 • Musi koniecznie posiadać zdolności sorpcyjne, to znaczy wchłaniać wodę i odprowadzać ją od drewna. Nie może być przy tym wrażliwy na wilgoć, ponieważ szybko utraciłby swoje właściwości ocieplające. A na dodatek powinien potrafić oddawać wilgoć, aby umożliwić szybkie wyschnięcie.
 • Materiał izolacyjny powinien mieć zdolność „oddychania”, czyli być otwartym na dyfuzję. Para wodna musi ulotnić się ze ściany szkieletowej możliwie bez przeszkód. Jeśli będzie to niemożliwe, wzrośnie w konstrukcji ciśnienie pary i woda zacznie się skraplać.
 • Przewodność cieplna izolacji musi zawierać się w dopuszczalnym przedziale.

shutterstock 123864730 qRP Jak ocieplać ściany szkieletowe?

Warstwy ściany szkieletowej

Układ warstw w ścianie zewnętrznej domu szkieletowego posiada ściśle określoną kolejność. Każda warstwa spełnia inną funkcję. Pominięcie którejś, albo zamiana miejscami może mieć dla budynku tragiczne skutki. Typowy układ warstw, patrząc od zewnętrznej strony domu, wygląda następująco:

 • Pokrycie elewacyjne z desek, siding winylowy, obmurówka z cegły licowej, tynk cienkowarstwowy albo inne.
 • Wiatroizolacja w postaci papy izolacyjnej albo folii wiatroizolacyjnej. Zapewnia odprowadzanie na zewnątrz pary wodnej oraz chroni płyty poszycia przed wychładzaniem. Chroni też przed wilgocią z zewnątrz. Brak tej warstwy grozi przenikaniem zimnego powietrza do wnętrza domu i przewianiem konstrukcji.
 • Poszycie zewnętrzne z płyt odpornych na wilgoć. Stanowi usztywnienie szkieletu ściany oraz izolację akustyczną. Jest równocześnie podkładem pod materiał elewacyjny.
 • Izolacja cieplna wypełniająca całą przestrzeń ramy. Powinna mieć jak najniższy współczynnik przewodzenia ciepła.
 • Warstwa paroizolacyjna, która chroni izolację cieplną oraz konstrukcję budynku przed wilgocią. Ogranicza przepływ wilgoci do wnętrza ściany. W żadnym wypadku nie wolno pomylić folii wiatroizolacyjnej z folią paroizolacyjną. Taki błąd w ścianie szkieletowej może spowodować zawilgocenie drewnianej konstrukcji i w rezultacie – jej zniszczenie.
 • Poszycie wewnętrzne – z płyt gipsowo-kartonowych albo innych.

Jaki materiał termoizolacyjny wybrać? Z roku na rok wybór staje się coraz bardziej bogaty.

shutterstock 462448426 KXz Jak ocieplać ściany szkieletowe?

Tradycyjne materiały ocieplające

Konstrukcja szkieletowa jest w porównaniu z budowlą murowaną bardzo lekka, a więc wymaga znacznie grubszej warstwy ocieplającej. Dla ścian zewnętrznych przyjmuje się grubość tej warstwy nie mniejszą niż 20 cm. W przypadku ścian działowych potrzebna jest bardziej izolacja akustyczna niż termiczna. Grubość izolacji ścian działowych wynosi 5-8 cm.

 • Wełna mineralna. Ma wiele zalet: niepalność, izolacyjność termiczną i akustyczną, paroprzepuszczalność, odporność chemiczną i biologiczną. Kiedy jednak wełna kamienna przemoknie, traci swoje cenne właściwości i schnie bardzo słabo. Jeśli włókna raz się posklejają, to nie ma już mowy o żadnym ociepleniu. Wilgotne powietrze, które wnika do izolacji przez nieuniknione rysy i szczeliny, prowadzi nieuchronnie do kondensacji pary wodnej. Dla ścian szkieletowych oznacza to katastrofę.
 • Styropian. Tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej. Styropian ma słabą paroprzepuszczalność, a na dodatek nie ma zdolności zwanej sorpcją. Kiedy dostanie się do niego wilgoć, kropelki wody zostaną schwytane przez kulki styropianu. Wzrośnie przez to przewodność cieplna. Szybkie wysychanie jest powstrzymane przez brak możliwości wchłaniania wilgoci. Styropian nie jest w stanie odprowadzać wilgoci z drewna.

shutterstock 453751942 db5 Jak ocieplać ściany szkieletowe?

Ekologiczne materiały izolacyjne

Dominującą rolę na rynku odgrywają ciągle syntetyczne materiały ocieplające, jak styropian, wełna mineralna albo szklana. W ostatnich latach nastąpił jednak wyraźny postęp w rozwoju i produkcji izolacji z naturalnych surowców. Ekologiczne materiały ocieplające, jak wióry drzewne, wełna owcza, konopie, len, celuloza, czy korek, odznaczają się zdecydowanie lepszymi właściwościami fizycznymi, niż syntetyczne.

 • Płyty pilśniowe. Jest to wyrób z rozwłóknionej tkanki drzewnej w formie płyty wykonanej przez spilśnienie jej i uformowanie w odpowiedniej temperaturze. Do izolacji akustycznych i cieplnych stosuje się porowate i miękkie płyty. Niemcy, dla których budownictwo szkieletowe stanowi bardzo popularną technologię, uważają płyty pilśniowe (Holzfaserdämmplatten albo Holzweichfaserplatten) za najbardziej odpowiedni materiał ocieplający. Spełnia on mianowicie wszystkie trzy kryteria: jest sorpcyjny, źle przewodzi ciepło i potrafi „oddychać”.
  Płyty pilśniowe mogą być zabezpieczone od zewnętrznej strony cienką warstwą tynku. Lepszy jednak będzie montaż warstwy fasadowej np. z drewna, ponieważ warstwa tynku, nawet cienka, pogarsza znacznie zdolności dyfuzyjne.
 • Ekowata. Izolacja celulozowa, która składa się w ok. 82% z przerobionego papieru gazetowego. Dodatki stanowią materiał wiążący oraz substancje powodujące niepalność ekowaty. Stanowi ona bardzo dobrą izolację termiczną. Włókna celulozy w formie cienkich rurek pochłaniają wilgoć, a przestrzeń między nimi pozostaje sucha. Po wyschnięciu nie traci swoich własności.
 • Maty z wełny owczej. Wełna owcza jest przerabiana na materiał izolacyjny już od kilkunastu lat. Doskonale nadaje się do ocieplania konstrukcji drewnianych. Wełna jest bardzo higroskopijna i potrafi pochłonąć ilość wody równą 30% swojego ciężaru. Ma wysoką przepuszczalność powietrza i pary wodnej.

shutterstock 110184428 fNp Jak ocieplać ściany szkieletowe?

Podsumowanie

Obie tradycyjne konstrukcje – z wełną mineralną i ze styropianem – funkcjonują bezbłędnie w warunkach idealnych. Do specyficznych wymagań izolacji ścian szkieletowych te materiały ocieplające są słabo przygotowane. Jeśli poziom wilgotności wzrośnie powyżej oczekiwanego – do zniszczenia konstrukcji droga stanie otworem. Koszty ewentualnego remontu przekroczą niewątpliwie oszczędności uzyskane z racji tańszego wykonania ocieplenia. Znacznie pewniej i w sumie taniej będzie zainwestować we właściwe, chociaż droższe ocieplenie ścian szkieletowych. A może wybrać ekologiczne materiały? W każdym razie koniecznie trzeba zwrócić się o poradę do wyspecjalizowanej i doświadczonej firmy budowlanej. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni projekt domu szkieletowego i jego realizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing