Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

1 mar 2021 | 0 komentarzy
Drewno w łazience to nietuzinkowy pomysł na urządzenie wnętrza. Może stanowić delikatny akcent lub niczym w saunie pokrywać podłogi i ściany. Świetnie sprawdzi się w łazienkach urządzonych w stylu klasycznym, boho czy skandynawskim, świetnie współgra z żywymi roślinami. Drewno jest też alternatywą dla wszędobylskich kafelek oraz znakomicie ociepla wnętrze pełne zimnych i gładkich powierzchni. Jednak drewno wymaga też, by o nie dbać.

pexels quang nguyen vinh 2134224 Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

Drewno w łazience – czy to dobry pomysł?

Drewno to dobry wybór dla osób, które mają czas i ochotę naprawdę często pielęgnować swoją łazienkę. Żeby utrzymać meble, podłogi czy ściany z drewna w naprawdę dobrej kondycji, trzeba je nie tylko regularnie czyścić, ale często wycierać także po każdym użyciu – szczególnie w okolicy wanny, prysznica czy umywalki. Dodatkowo, powinno się je stosować tylko w pomieszczeniach, które korzystają z naprawdę wydajnej wentylacji. Czy zatem drewno w ogóle nadaje się do łazienki? Oczywiście! Zauważ, że wiele konstrukcji zewnętrznych takich jak domy, ławki czy płoty wykonanych jest z drewna. A warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz są znacznie trudniejsze niż te w łazience!

Ogromną zaletą drewna jest jego ciepła. I nie chodzi tylko o wrażenie estetyczne – drewniana podłoga jest zwyczajnie przyjemniejsza w dotyku od zimnych kafelek. Drewniane podłogi niekoniecznie sprawdzają się przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego, ponieważ drewno jest dobrym izolatorem. Takie rozwiązanie, choć nie jest niemożliwe, może jednak sprawić, że rachunki za ogrzewanie znacznie urosną.

taylor beach PR7h5QGXd8A unsplash Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

Drewno egzotyczne czy rodzime

Ciepło i wilgotno – tak, nasze łazienki przypominają tropiki. I właśnie dlatego w łazienkach stosuje się przede wszystkim egzotyczne gatunki drzew, które są naturalnie przystosowane do takich ekstremów. Wenge, teak czy merbau są twarde i – co ważniejsze – nie odkształcają się tak łatwo pod wpływem wody. Teak w ogóle nie wchłania wody, merbau natomiast potrzebuje jej, by zachować dobry wygląd. Można śmiało więc stosować je nawet jako obudowę wanny czy prysznica. Także rodzime gatunki twardego drewna mogą mieć kontakt z wodą. Buk czy grusza świetnie sprawdzą się w roli szafek czy chociażby ramy do lustra. Dzisiaj można również kupić drewnianą misę umywalki czy mydelniczkę.

Poza wyborem drewna, Istotny jest także sposób zabezpieczenia go przed wilgocią. Powszechne dla innych pomieszczeń lakierowanie niekoniecznie sprawdzi się w łazience. Gruba warstwa lakieru nie pozwala drewnu oddychać. Jeśli więc dostanie się do niego woda (np. z powodu minimalnego ubytku), drewno napęcznieje i zacznie się wykrzywiać. Poza tym, mokre lakierowane drewno staje się śliskie, a niestarte szybko plamki mogą się odbarwić na biało.

aaron huber CMejBwGAdGk unsplash 1 Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

Olejowanie lub woskowanie drewna

Lepszym rozwiązaniem okaże się olejowanie lub woskowanie. Olejowanie polega na nałożeniu specjalnego oleju na gładko wyszlifowane drewno. Następnie drewno szlifuje się drobnym papierem i potem znowu trzeba olejować. Takie działanie należy powtarzać regularnie: nawet dwa, trzy razy w pierwszym roku. Na szczęście później drewno staje się już bardziej odporne i wymaga konserwacji około raz na rok.

Woskowanie na zimno wygląda dość podobnie do olejowania. Najlepiej nałożyć kilka cienkich warstw wosku zamiast jednej grubej. Taki zabieg można wykonać samodzielnie lub zdecydować się na wynajęcie doświadczonej osobie, która za pomocą odpowiedniego sprzętu może także woskować na gorąco. W przypadku woskowania wyjątkowo ważne jest, by wszystkie mokre powierzchnie od razu wycierać do sucha, inaczej pozostaną na nich brzydkie plamy.

pickawood DQJCaypBrcE unsplash Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

Bieżąca pielęgnacja drewna łazienkowego

W utrzymaniu drewna łazienkowego w odpowiednim stanie bardzo ważna jest regularna pielęgnacja. Idealnie byłoby wycierać wszystkie powierzchnie do sucha po każdym zamoczeniu – np. po prysznicu czy kąpieli. Co więcej, w czasie tych czynności na ścianach i pozostałych powierzchniach w pomieszczeniu osiada para wodna, którą też należy wytrzeć. Jest to zresztą ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla bezpieczeństwa, ponieważ mokre lakierowane powierzchnie stają się bardzo śliskie.

Samo wycieranie mebli i posadzek do sucha nie wystarczy, jeżeli w łazience nie ma odpowiedniej wentylacji. Drewno potrzebuje powietrza, by szybko oddać nadmiar wchłoniętej wilgoci. Dlatego, nawet jeśli jesteś przekonany o optymalnym działaniu łazienkowej wentylacji, czyść kratkę wentylacyjną regularnie i nie zapomnij zamontować podcięcia lub tunelu wentylacyjnego w drzwiach do łazienki.

Podłogę najlepiej regularnie odkurzacz za pomocą przyssawki z miękkim końcem, żeby uniknąć jego porysowania. Szczególnie niebezpieczne są dla niego plastikowe końcówki odkurzaczy oraz rozsypany piasek, który może rysować powierzchnię, gdy jest zamiatany. Płyn do mycia podłóg i drewnianych ścian powinien nie tylko czyścić, ale także zabijać mikroorganizmy, które mogą zadomowić się w drewnie. Środek powinien być też dedykowany nie tylko czyszczeniu drewna w łazience, ale również konkretnemu gatunkowi drewna (lub ich grupie). Takie działanie zapewnia maksymalną ochronę wszystkim powierzchniom.

pexels karolina grabowska 4210340 Jak dbać o drewno w łazience? Pielęgnacja

Wietrzenie pomieszczenia – wpływ na drewno we wnętrzu

Nie zapominaj też o wietrzeniu pomieszczenia, jeżeli masz taką możliwość. Świeże powietrze najszybciej wymiecie parę wodną z pomieszczenia. Pamiętaj też, że większość gatunków drewna zmienia kolor pod wpływem światła słonecznego. Może więc się okazać, że po jakimś czasie część podłogi czy ścian wygląda inaczej niż reszta. W tych miejscach może więc lepiej zaplanuj kafelki lub pamiętaj by zasłaniać okno firanką.

Podsumowując: drewniane elementy nadają łazience niezwykłego charakteru. Stylizowane ludowe dodatki czy eleganckie podłogi – drewno świetnie wygląda także w łazienkach. Jednak, żeby długo zachowało idealny wygląd, należy naprawdę dobrze o nie zadbać. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego gatunku drewna, a później czyszczenie po każdym użyciu wody w łazience – tutaj porządki raz w tygodniu mogą okazać się niewystarczające. Uzbrojony w miękkie szmatki do wycierania dość delikatnego surowca, jakim jest drewno oraz w dedykowany specyfik, powinieneś jednak bez większych trudności zachować swoje drewniane powierzchnie w idealnym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing