Jak chronić meble drewniane przed szkodnikami?

11 lip 2018 | 2 komentarze
Drewno to surowiec naturalny, więc niestety zdarza się, że atakują go szkodniki. Należy wtedy szybko reagować, by nie dopuścić do zniszczenia struktury mebla drewnianego. Dziś przedstawimy metody zwalczania szkodników.

chair 1218344 960 720 Jak chronić meble drewniane przed szkodnikami?

Szkodniki atakujące meble drewniane

Meble drewniane, które nie były dostatecznie dobrze zabezpieczone chemicznie, a także antyki często padają ofiarą ksylofagów. Są to szkodniki żywiące się drewnem. Należą do nich m.in. chrząszcze z rodzin kornikowatych i kołatkowatych, które drążą w drewnie korytarze. Innym często występującym szkodnikiem jest Miazgowiec (Lyctidae). Niszczy on przede wszystkim drewno bielaste takie jak dąb i jesion. Zasiedla meble na długi czas, aż do całkowitego zniszczenia bielu.

Stukacz świerkowiec (Ernobius mollis) atakuje drewno iglaste, więc meble sosnowe i modrzewiowe mogą paść jego ofiarą. Inne szkodniki, które niszczą drewno nawet w konstrukcjach budynków i stropach to drwalnik paskowany (Xyloterus lineatus) oraz kołatek domowy (Anobium punctatum). Do najgroźniejszych należy spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) – nie omija on nie tylko mebli antycznych, ale także całych budowli drewnianych, pali mostowych czy słupów trakcji elektrycznej.

Objawy ataków przez szkodniki

Jak już wspomnieliśmy, szkodniki atakują przede wszystkim starsze meble. Dlatego po zakupie antyków i egzemplarzy z dłuższą historią, należy je dokładnie obejrzeć.

  • Pierwszym objawem są dziurki i otwory na powierzchni drewna. Gdy wysypuje się z nich proszek o kolorze żółtym lub brunatnym, możemy być pewni, że szkodniki niszczą meble.
  • Inną metodą jest również osłuchanie antyku. Szkodniki takie jak kołatek wydają przy drążeniu drewna dźwięki podobne do stukania czy kołotania.

Metodę „leczenia” drewna należy niewątpliwie dostosować do gatunku atakującego je szkodnika. Można to zrobić oceniając wygląd dorosłych osobników i larw, a także kształt grudek odchodów larw w mączce drzewnej wylatującej z wydrążonych otworów. Laikowi ciężko jednak rozpoznać dany gatunek, dlatego najlepiej prosić o pomoc entomologa.

510 5245 wyIbqDA02e big Jak chronić meble drewniane przed szkodnikami?

Metody zwalczania szkodników drewna

Meble drewniane zaatakowane przez szkodniki nie muszą być spisane na straty. Metody zwalczania szkodników, które można zastosować w warunkach domowych dzielimy na chemiczne i fizyczne. Jest jeszcze metoda biologiczna, czyli praca dzięciołów, ale ona sprawdza się tylko w lesie.

W metodach chemicznych takich jak fumigacja (dezynsekcja gazowa) stosuje silne środki. Mogą je przeprowadzać tylko specjalistyczne firmy DDD (czyli takie, które zajmują się dezynsekcją, dezynfekcją i deratyzacją).

Fizyczne sposoby na walkę ze szkodnikami drewna to m.in. metoda gorącego powietrza hot-air, w której drewniane meble i elementy należy przez 30 minut ogrzewać do temperatury ok. 60 stopni. Szkodniki można zlikwidować także stosując nowoczesne, ekologiczne metody, czyli za pomocą mikrofal lub promieniowania elektromagnetycznego.

By nie dopuścić do dalszych ataków, warto odpowiednio zabezpieczyć meble drewniane poprzez impregnację i regularną pielęgnację.

2 Komentarze

  1. Nam przyszło zmierzyć się z miazgowcem. Skorzystaliśmy z pomocy ekipy, która zagazowała dom i pomogło. Zareagowaliśmy późno, bo najpierw sami próbowaliśmy walczyć ze szkodnikami i straciliśmy tylko czas. Najlepiej od razu wybrać zawodowców.

    Odpowiedz
    • U nas skończyło się wyrzuceniem mebli… Od tamtego czasu wszystko, co drewniane jest na naszej czarnej liście

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing