Izolacyjność przegród w domu drewnianym – skąd ucieka ciepło?

19 cze 2017 | 0 komentarzy
Słysząc hasło „oszczędzanie energii” wiele osób myśli przede wszystkim o prądzie elektrycznym. Wymieniają zwykłe żarówki na energooszczędne, gaszą światło wychodząc z pomieszczenia i na różne sposoby szukają oszczędności. A tymczasem fakty są takie, że większość traconej bezpowrotnie w domu energii to nie elektryczność ale ciepło.
Oszczędzanie energii cieplnej, to nie tylko korzyść dla środowiska, ale również duża ulga dla portfela właściciela domu. Właśnie koszty ogrzewania stanowią dużą część wydatków na utrzymanie własnego domu.

Którędy ucieka ciepło?

Miejsca, przez które ciepło ucieka z domu nazywane są mostkami cieplnymi. Potrafią one zwiększać zapotrzebowanie na ciepło w domu nawet o 20%. Istnie wiele przyczyn powstawania takich miejsc np. w ścianach, stropach, dachu – czyli ogólnie mówiąc w przegrodach budowlanych. Istnieje wiele przyczyn powstawania mostków termicznych w domu, jednak ostatecznie można je podzielić na trzy grupy:

 • Mostki geometryczne – wynikają z geometrii domu. Powstają często w narożnikach, gdzie powierzchnia zewnętrzna, która oddaje ciepło, jest większa od powierzchni wewnętrznej, przyjmującej ciepło z pomieszczenia. Skutkiem tego są zimne kąty, w których skrapla się woda.
 • Mostki konstrukcyjne – powstają na skutek zastosowania materiałów o innych właściwościach termoizolacyjnych niż reszta przegrody. Zdarza się to na przykład przy nadprożach, albo krokwiach w dachu.
 • Mostki powstające na skutek błędu wykonania – tworzą się tam, gdzie warstwa ocieplająca została nieprawidłowo położona i powstały w niej luki albo zmniejszenie grubości. Izolacja powinna być ułożona starannie, tak aby zapewnić szczelność i równomierne pokrycie.

old house 436479 1920 RCc Izolacyjność przegród w domu drewnianym – skąd ucieka ciepło?

Nie tylko mostki termiczne

Straty ciepła w domu zależą od wielu różnych czynników. Przed wyborem działki budowlanej oraz zamówieniem projektu, nie powinno się zapominać o racjonalnym podejściu do tych zagadnień. Zrozumiałe względy emocjonalne nie mogą przesłaniać kwestii ekonomicznych. Kompleksowe zwrócenie uwagi na planowany budynek i jego otoczenie pozwoli zmniejszyć koszty użytkowania.

Lokalizacja i bryła budynku – mają znaczenie?

Dobrze jest wybrać pod budowę teren osłonięty od silnego wiatru. Wzgórze, las albo inny budynek mogą stanowić skuteczną osłonę przed wywiewaniem ciepła. Od strony nawietrznej można też zbudować wysoki płot albo np. garaż. 

Energooszczędność budynku zależy od jego kształtu. Najbardziej ekonomiczna byłaby forma sześcianu. Im mniejszy jest stosunek powierzchni ścian zewnętrznych domu do jego kubatury, tym mniejsze będą straty ciepła. Nadmierne „urozmaicenie” przebiegu fundamentów budynku wpłynie negatywnie na oszczędność energii cieplnej.

Stopień przeszklenia ścian i wielkość okien

Dobrze izolowana ściana zewnętrzna zapewnia lepszą ochronę cieplną niż najlepsze okno. Chociaż duża powierzchnia przeszklona daje pozytywny efekt światła i przestrzeni, to jednak z ekonomicznych względów lepiej trzymać się racjonalnych norm.

W dobrze ocieplonym i szczelnym domu niezbędna jest także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wentylacja bez rekuperacji powoduje znaczne straty ciepła, a tym samym wzrost kosztów użytkowania. 

Jak rozpoznać mostki termiczne?

Te słabe miejsca w ociepleniu domu uwidaczniają się z czasem same poprzez skraplanie się pary wodnej i rozwój pleśni. Najlepszą metodą na wykrycie mostków cieplnych w gotowym już domu jest termografia. Za pomocą kamery termowizyjnej sporządza się zdjęcia przegród. Zimne części budynku są widoczne w kolorze niebieskim. Wraz ze wzrostem temperatury kolor zmienia się od zielonego poprzez odcienie żółtego do czerwieni. W przypadku przegrody zewnętrznej, mostkami będą miejsca o najwyższej temperaturze. Natomiast wewnątrz wskażą na nie miejsca w kolorze zielonym albo niebieskim, przez które przenika zimno.

shutterstock 287952263 Xjv Izolacyjność przegród w domu drewnianym – skąd ucieka ciepło?

Przykłady typowych mostków cieplnych

Potencjalnie takimi miejscami w budynku są węzły konstrukcyjne oraz elementy przegród, gdzie zastosowano różne materiały.

 • Ściany piwnic
  Piwnice często nie są termicznie izolowane, przez co mogą skutecznie odprowadzać ciepło. Zarówno ściany, jak i wieniec stropu nad piwnicą powinny być na całej wysokości ocieplone izolacją odporną na wilgoć.
 • Połączenia balkonu ze stropem
  Źle zaprojektowane połączenie płyt balkonowych ze stropem powoduje bardzo duże starty ciepła. Całkowite wyeliminowanie mostka cieplnego jest w tym miejscu praktycznie niemożliwe. Może pomóc odpowiednie ocieplenie albo zmiana konstrukcji: np. oparcie balkonu na słupach.
 • Okna i parapety
  Ucieczkę ciepła z domu powoduje często złe osadzenie okien w ścianach. Nie można też dopuścić do przewiewów nad lub pod parapetem.
 • Dach
  Mostki cieplne na poddaszu są szczególnie uciążliwe. Mogą powodować rozwój pleśni, a latem przegrzanie pomieszczeń. Przyczyną jest przeważnie niedokładne ułożenie warstwy ocieplenia. Nie wystarcza wypełnienie przestrzeni miedzy krokwiami; musi być jeszcze warstwa izolacji położona na wierzch. Konieczne jest bardzo sumienne wykonanie ocieplenia dachu.
 • Ściany
  Straty ciepła poprzez mostki w ścianach wynikają z niestarannego wykonania warstwy izolacyjnej. Każde pocienienie ocieplenia albo pozostawienie szczelin między płytami, staje się automatycznie mostkiem termicznym.
 • Ścianki attykowe
  Nieocieplona ścianka attykowa może stworzyć podobny mostek, jak nieocieplone ściany piwnic. Dla uniknięcia takiego mostka potrzebne jest ocieplenie stropu i samej attyki.
 • Daszki, loggie, gzymsy
  Każde miejsce, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości izolacji staje się potencjalnym mostkiem cieplnym, czyli źródłem strat ciepła i pieniędzy.

Możliwe skutki mostków cieplnych

 1. Mostki cieplne to więcej niż powód do zdenerwowania. Jeśli pozostaną niezlikwidowane, mogą wywołać negatywne oddziaływania na portfel, konstrukcję domu, a także na zdrowie mieszkańców.
  Starta energii: Przez mostki cieplne może bezpowrotnie odpływać cenna i kosztowna energia cieplna. Straty mogą sięgać nawet 20%.
 2. Powstawanie wilgoci: Na mostkach cieplnych temperatura znacząco się obniża na małej powierzchni. W chłodnych miejscach powstają warunki do skraplania się wilgoci z powietrza wnętrza domu. W najgorszym razie może nastąpić przemoczenie izolacji przegrody. Efekt mostka będzie się nasilał prowadząc do uszkodzenia konstrukcji.
 3. Pleśń: Wilgoć na ścianie jest idealnym miejscem dla rozwoju pleśni. A jej obecność w domu jest już poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

Jak zlikwidować mostki cieplne?

Najlepszą metodą wyeliminowania mostków cieplnych i związanych z nimi niedogodności jest systematyczna kontrola prac budowlanych wykonywanych ściśle według dobrego projektu. Doświadczenie uczy, że mimo najlepszych starań pewna liczba mostków jednak powstanie. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że obecny poziom techniki umożliwia zarówno dokładną diagnostykę, jak i skuteczną likwidację wrażliwych punktów konstrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing