Ile kosztuje budowa domu 100m2? Jakie są koszty fundamentów?

15 maj 2020 | 0 komentarzy
Budowa domu to dla wielu ludzi proces łączący się z kredytem bankowym. Popularnym rozwiązaniem jest opcja kredytu, który jest wypłacany w transzach, po zakończeniu kolejnych etapów budowy. To jeden z powodów dla którego warto poprawnie oszacować koszty, jakie wiążą się z budowa domu. W naszym artykule przedstawiamy przykładowe koszty dla budynku o powierzchni 100 m2. 

old house 1491796114uky Ile kosztuje budowa domu 100m2? Jakie są koszty fundamentów?

Ile kosztuje działka budowlana?

Budowa własnego domu zaczyna się od zakupu działki budowlanej. Ceny zależą od regionu geograficznego lub od tego czy chcemy budować w mieście, miasteczku, czy niewielkiej wsi. Ceny trudno przewidzieć, działka może kosztować zarówno 45 zł /m2, jak i 700 zł /m2 – np. w Warszawie. Warto zobaczyć oferty, jakie znajdują się na portalach ogłoszeniowych, przetargach publicznych, zapytać znajomych lub… porozglądać się po terenie. Kluczem do sukcesu jest wybranie interesujących nas lokalizacji. Warto znajdując się w danej miejscowości szukać tablic z ogłoszeniami oraz mieszczących się tam numerów telefonów.

Jakie są elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę?

Kiedy posiadamy prawo własności do działki budowlanej, czekają nas kolejne wydatki. Jakie? Warto pozyskać wypis z MPZP, aby dowiedzieć się, czy zostały w nim określone warunki, jakie musi spełnić nasz budynek. Mogą do nich należeć np. rodzaj dachu. Wypis kosztuje około 100 zł. Potrzebne jest również badanie geotechniczne gruntu (koszt do 1500 zł), mapa geodezyjna (około 700 zł) oraz zatrudnienie kierownika budowy, którego wynagrodzenie to około 3500 zł. Na tym etapie ważną decyzją jest także podjęcie decyzji odnośnie konkretnego projektu domu. Ceny to około 2000-4000 zł. Jeżeli chcemy wybrać projekt indywidualny, koszy może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

yellow painted house with brown leafless tree Ile kosztuje budowa domu 100m2? Jakie są koszty fundamentów?

Koszt budowy domu – stan surowy zamknięty

Doprowadzenie budowy do stanu surowego ma 3 etapy. Pierwszym jest postawienie fundamentów, drugim: stan surowy otwarty, a trzecim: stan surowy zamknięty, kiedy dom ma drzwi, okna i dach. Fundamenty, czyli wykonanie robót ziemnych, ław fundamentowych i ścian fundamentowych to koszt nawet 35000 zł. Cena samych materiałów to około 20000 zł. Wynagrodzenie dla murarza to nawet 6000 zł.

Ściany nośne, a więc zewnętrzna konstrukcja domu, to około 8000 zł. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie dla murarza, kolejny raz 6000 zł. Po ścianach nośnych należy postawić też działowe. Koszt pustaków to około 2500 zł. Budowa komina to nawet 3000 zł. Trzeba obowiązkowo pamiętać o wywietrznikach z kształtek ceramicznych, 6 sztuk to około 1600 zł.

Jakie są koszty budowy dachu?

Bez dachu nad głową… byłoby naprawdę kiepsko. Musimy pamiętać o stropach oraz więźbie dachowej oraz pokryciu dachu. Drewniany strop to około 30000 zł. Drugie tyle przyjdzie nam zapłacić, jeżeli zdecydujemy się na dwuspadowy dach (bez wykończenia). Więźba dachowa prefabrykowana, a ta wykonana przez dekarzy to również różnica w cenie. U dekarza zapłacimy mniej. Znaczenie ma też rodzaj pokrycia dachowego – najdroższa i najbardziej trwała jest dachówka ceramiczna, podobne właściwości ma dachówka betonowa (która jest nieco tańsza). Wiele osób jednak decyduje się na blachodachówkę (która wyglądem przypomina dachówkę, ale kosztuje mniej). Do ceny dachu trzeba doliczyć jego ocieplenie. Całość to około 50000 zł.

preeria home 1820916 960 720 Ile kosztuje budowa domu 100m2? Jakie są koszty fundamentów?

Jaki jest koszt zakupu i montażu drzwi oraz okien?

Aby budowa domu uzyskała status stanu surowego zamkniętego, potrzebne są też okna, drzwi wejściowe i brama garażowa (jeżeli jest połączona z częścią mieszkalną). Wybierając klasyczne okna PCV poniesiemy koszt około 10000 zł. Drewniane ramy okienne to dodatkowy wydatek – nawet 5000 zł. Okna, których koszt przedstawiamy są przeciętnej, standardowej jakości. Jeżeli chcemy zminimalizować straty ciepła w domu, możemy zainwestować w droższe okna o lepszych parametrach izolacyjnych. Dobre drzwi wejściowe to około 3000 zł, a uchylna brama garażowa z napędem elektrycznym 5000 zł.

Trzeba pamiętać o tym, że od stanu surowego zamkniętego do urządzonego mieszkania, gdzie możemy wygodnie spędzać każdy dzień, droga nie jest prosta. ceny wykończenia domu zależą od standardu jaki chcemy uzyskać. W kosztorysie należny uwzględnić koszt wykonania elewacji, ocieplenia, ogrzewania, wykończenia podłóg oraz ścian, budowę schodów oraz wykonanie kuchni na wymiar. Koszt gotowego stanu surowego zamkniętego to około 130000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing