Hydroizolacja łazienki

3 kwi 2014 | 1 komentarz
Łazienka jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na wilgoć i co za tym idzie – na zagrożenia w postaci pojawiającego się na ścianach grzyba. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć łazienkę w domu z bali?

Na wybór sposobu hydroizolacji łazienki duży wpływ ma technologia budowy domu. Wydawać by się mogło, że drewniane domy szkieletowe są pod tym względem bezpieczniejsze, jednak nie jest to prawdą. Korzystniej w tym przypadku prezentują się domy z bali, a to dzięki swej konstrukcji, gdzie w ścianie pomiędzy warstwami drewna umieszcza się wypełnienie termiczne. Drewniane bale, zabezpieczone przed wilgocią, posiadają tę nieocenioną zaletę, że „oddychają”, czyli pochłaniają wilgoć i następnie przekazują ją na zewnątrz. Umieszczenie pomiędzy nimi naturalnego włókna drzewnego poprawia tę umiejętność. Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji, która stanowi najskuteczniejszy sposób na zapobieżenie powstawaniu grzybów i innych wykwitów na ścianach. Doskonale, jeśli łazienka zostanie wyposażona w okno.

pennsylvania log home bathroom Hydroizolacja łazienki

www.loghome.com

Łazienkę można dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią, w tym celu pokrywając bale warstwą oleju do drewna. Elementy najbardziej narażone na zawilgocenie dodatkowo ochronią przyklejone do nich za pomocą silikonu materiały odporne na wilgoć. W tym celu można zastosować także panele o większej powierzchni i zamontować je na ruszcie, pod którym będzie mogło swobodnie cyrkulować powietrze. Na ścianie w domu z bali instaluje się również ściany szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych, a następnie stosuje się hydroizolację taką, jak w domu o konstrukcji szkieletowej (najczęściej używa się w tym celu taśm i pierścieni uszczelniających oraz wodoszczelnej zaprawy cementowej lub płynnej folii elastycznej).

A jak zabezpieczyć posadzkę? Budując podłogę z płyt do suchej zabudowy, na konstrukcji z płyt OSB lepiej jest zastosować odporniejsze na wilgoć płyty gipsowo-włóknowe niż mniej wytrzymałe płyty gipsowo-kartonowe. Następnie należy ją zagruntować oraz zabezpieczyć płynną folią. W łazience, która będzie wyjątkowo intensywnie eksploatowana, można zastosować płyty cementowe, a nawet – gotowe podkłady pod kabiny prysznicowe. Na koniec zabudowę uszczelnia się podwójną warstwą preparatu hydroizolacyjnego.

1 komentarz

  1. W szkielecie drewnianym hydro izolacja łazienek, WC oraz pokoi kąpielowych wygląda diametralnie inaczej niż w budynkach murowanych. Niestety płynne substancje hydro izolacyjne nie spełniają wymogów stawianych przez technologie szkieletu drewnianego. Aby wymienione pomieszczenia spełniały wymogi pomieszczeń wilgotnych , należy wykonać nieco złożony wieloetapowy proces instalacji powłok budowlanych i dopiero wtedy możemy wykonać prace wykończeniowe nawet kabiny natryskowe bez progowe z liniowym odpływem bez obaw przecieków czy też nieszczelności .
    Pozdrawiam, Andrzej Brzeski ABG Construction

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing