Hałasująca wentylacja mechaniczna (rekuperacja) – co robić?

1 lis 2020 | 0 komentarzy
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma wiele zalet. Jednak, jeżeli ją nieprawidłowo zainstalujemy, staniemy przed problemem… nieprzyjemnego hałasu. Co wtedy? Jak sobie z nim poradzić? Odpowiadamy.

black and white close up headshot ignoring thumbnail Hałasująca wentylacja mechaniczna (rekuperacja)   co robić?

Przez długie lata wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych zapewniała wentylacja naturalna, oparta na zasadzie konwekcji. W pionowych kanałach kominów powstawał ciąg, który wysysał z pomieszczeń zużyte powietrze. Świeże napływało przez nieszczelności w oknach oraz drzwiach. Przy tego rodzaju wentylacji jedynym źródłem hałasu był wiatr w kominie.

Wentylacja jest ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu, pomimo wad, do jakich zaliczamy omawiany hałas. Najbardziej dokuczliwy bywa on w sypialni oraz pokoju dziennym. W skład systemu wentylacyjnego wchodzi wiele elementów: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, nawiewniki i wywiewniki, przewody, rury, kształtki, filtry. Sprawa nie jest łatwa do rozwiązania, bo każda z tych części może być potencjalnym źródłem hałasu.

Czemu rekuperacja hałasuje?

Powodów hałasowania rekuperacji może być wiele, ale do najczęściej występujących należą: głośna praca wentylatorów, niewłaściwie dobrane tłumiki, wysoka strata ciśnienia w naszym systemie wentylacyjnym, zbyt duża ilość powietrza działająca na poszczególne zawory, brak odpowiedniego odizolowania (akustyka budynku) lub brak elastycznych połączeń, które powinny zapobiegać przenoszeniu hałasu na rury wentylacyjne.

mev 3 Hałasująca wentylacja mechaniczna (rekuperacja)   co robić?

Jak wyciszyć rekuperację?

Jednym z najprostszych rozwiązań, by pozbyć się irytującego hałasu, jest zredukowanie ilości przepływającego powietrza, aż hałas stanie się znośny.  Zmniejszona zostaje przy tym albo ogólna ilość powietrza, albo ilość dostarczana do poszczególnych pomieszczeń. Takie działanie ogranicza jednak podstawową funkcję systemu wentylacyjnego, czyli dostarczanie świeżego powietrza – czasami skutki są bardzo niekorzystne dla domowników, przez co szybko rezygnują z tego rozwiązania.

Uwaga: Już na etapie projektowania systemu wentylacyjnego warto zwrócić uwagę, by ograniczać hałas w miejscu jego powstawania. Do tego celu służy izolacja akustyczna i tłumienie dźwięków oraz dobór cichobieżnych wentylatorów i silników.

Zwiększony poziom hałasu w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną ma głównie dwa źródła, do których należą wentylatory oraz system przewodów wentylacyjnych. Na powstawanie nieprzyjemnych dźwięków składają się czynniki mechaniczne oraz aerodynamiczne, m.in. źle wyważony wirnik, uszkodzone łożyska czy drgania mało sztywnej konstrukcji. Natomiast przepływ powietrza przez łopatki wentylatora powoduje hałas aerodynamiczny. Znaczące wyciszenie wentylatorów można uzyskać poprzez wyważenie wirników, dobre łożyskowanie oraz zastosowanie obudów tłumiących hałas.

1 Hałasująca wentylacja mechaniczna (rekuperacja)   co robić?

Jeżeli chodzi o system przewodów wentylacyjnych, to gdyby udało się tłoczyć powietrze w przewodach ze stałą prędkością w granicach 5 m/s, bez żadnych zawirowań po drodze, problem hałasu w wentylacji mechanicznej po prostu… by nie istniał. W praktyce, prędkość przepływu powietrza się zmienia, a na krawędziach, kratkach i innych elementach powstają zawirowania. Również ścianki przewodów są pobudzane do drgań. W celu tłumienia hałasu wprowadza się dodatkowy element, zwany tłumikiem akustycznym.

Tłumiki pasywne hałasu w instalacjach wentylacyjnych

Rodzaje tłumików pasywnych, które mogą skutecznie pomóc rozwiązać nasz problem:

  • Elastyczne – łatwe do zastosowania między pomieszczeniami,
  • Kulisowe – stosowane w centralach wentylacyjnych, znajdujące się wewnątrz kulisy tłumiące są wypełnione materiałem dźwiękochłonnym niepalnym,
  • Absorpcyjne – wykorzystują zjawisko rozproszenia energii akustycznej w porach materiału pochłaniającego, którym wyłożone są ścianki kanału,
  • Refleksyjne – wykorzystują zjawisko zmiennego oporu akustycznego wewnętrznej powierzchni kanału. Zmiana pola przekroju kanału powoduje odbicie części energii fali akustycznej w kierunku źródła. Efekt tłumienia można uzyskać poprzez zmianę średnicy, krzywizny, boczne odgałęzienia lub zastosowanie materiałów o różnych własnościach akustycznych.

Warto to wiedzieć: poza tłumikami pasywnymi istnieją też tzw. tłumiki aktywne. Ich działanie jest nieco inne, polega na zwalczaniu hałasu innym hałasem. Tłumiki aktywne kompensują go dźwiękami pochodzącymi z dodatkowych źródeł. Sygnał dodatkowy jest wzbudzony z odpowiednio dobranym opóźnieniem. Powstała fala dźwiękowa rozchodzi się w kierunku fali tłumionej, ale w fazie przeciwnej. W ten sposób powoduje redukcję energii akustycznej w kanale wentylacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing