Giętkie drewno klejone

30 gru 2014 | 0 komentarzy
W budownictwie drewnianym obecnie stosuje się najnowsze technologie, które usprawniają proces budowy i poprawiają właściwości naturalnych materiałów. Domy powstają nie tylko z odpowiednio przygotowanych litych kawałków drewna, ale także ze specjalnie wyprodukowanego i wyjątkowo wytrzymałego drewna klejonego.

shutterstock 129022976 eUo 300x200 Giętkie drewno klejone

shutterstock

Drewno klejone, potocznie zwane klejonką, powstaje w wyniku połączenia ze sobą równolegle do przebiegu włókien kilku warstw listewek, najczęściej pochodzących ze świerku, modrzewia lub sosny. Deski, które służą do wyprodukowania takiego materiału, wyróżniają się bardzo wysoką jakością; są uprzednio wysuszone do poziomu, który nie przekracza 12 procent i nie posiadają żadnych niedoskonałości (takich jak sęki i przebarwienia). Drewno jest czterokrotnie strugane, a jeśli sytuacja tego wymaga – to także frezowane i impregnowane. Elementy konstrukcyjne powstałe z takiego materiału mogą osiągnąć długość nawet 40 m, nic więc dziwnego, że klejonka jest chętnie wykorzystywana w budowlach o rozległych, skomplikowanych bryłach. Świetnie sprawdza się podczas budowy dachów o znacznej powierzchni. Słupy podtrzymujące mogą być w tym przypadku rozmieszczone w znacznie większych odległościach. Jednocześnie drewno klejone jest wyjątkowo lekkie i plastyczne, co sprawia, że doskonale nadaje się do wszelkich bardziej skomplikowanych konstrukcji i do formowania nietypowych kształtów – na przykład do tworzenia łuków czy krzywizn. Wyróżniając się zbliżoną wytrzymałością do aluminium i żelbetonu, ma nad pozostałymi materiałami tę przewagę, że jest od nich tańsze.

iStock 000018060222XSmall zCI 300x199 Giętkie drewno klejone

iStockphoto

Drewno klejone jest doceniane także dzięki innym właściwościom. Wyróżnia się podwyższoną odpornością na wilgoć i ogień, jest bardziej odporne na zmiany temperatury, nie pęka i nie skręca się, posiada doskonałe parametry cieplne, pochłania dźwięki i tłumi wibracje. A poza tym jest na tyle estetyczne, że wykonanych z niego konstrukcji nie trzeba zabudowywać.

Klejonka, chętnie stosowana podczas budowy wielkich hal i innych gmachów użyteczności publicznej, równie dobrze sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym czy podczas realizacji jeszcze mniejszych obiektów – domków letniskowych i altan. W domach jednorodzinnych plastyczność drewna klejonego to nieoceniona zaleta, która pozwala na realizację pięknych lukarn (sprawdza się zwłaszcza podczas sprawiających kłopoty, ale niebywale urokliwych lukarn typu „wole oko”), oryginalnych zadaszeń, ogrodów zimowych itp. Firmy produkujące drewno klejone często oferują kompleksową usługę; łącznie z dostosowaniem projektu, transportem materiału oraz jego montażem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing