Fundamenty – solidna podstawa domu

3 mar 2016 | 0 komentarzy
Fundamenty są istotnym elementem konstrukcyjnym domu. Wymagają precyzyjnego zaprojektowania i równie dokładnego wykonania. Domy drewniane są lżejsze od murowanych, ich fundamenty mogą więc być mniej masywne.

Fundamenty to podstawa, na której opiera się cały dom. Od ich wytrzymałości zależy bezpieczeństwo i stabilność budynku. Jeśli na etapie ich powstawania zostaną popełnione błędy, ich późniejsze usunięcie będzie trudne, a najczęściej niemożliwe. Jedną z zalet domów drewnianych jest ich lekkość. Dzięki niej mogą powstawać nawet na gruntach, na których trudno byłoby wybudować dom murowany. Lżejsze, a co za tym idzie – tańsze, mogą być także ich fundamenty. To nie oznacza jednak, że mogą zostać wykonane z mniejszą dokładnością czy bez uwzględnienia warunków gruntowych. Aby możliwa była budowa równej i szczelnej konstrukcji domu drewnianego, fundamenty powinny być gładkie i dobrze wypoziomowane. Ważne także, aby nie wystawały poza obręb ścian, w przeciwnym razie może pojawić się problem z odpływem wody opadowej.

shutterstock 78950659 NGk Fundamenty – solidna podstawa domu

shutterstock

Dom drewniany może zostać zbudowany na ławach fundamentowych, płycie fundamentowej, na podłodze na gruncie lub na fundamentach słupowych. Ławy fundamentowe są dość pracochłonnym rozwiązaniem. Koszt ich budowy w domu drewnianym wypada jednak korzystniej niż w przypadku budynku murowanego, ławy mogą być bowiem węższe i niższe. W dobrych warunków gruntowych może wystarczyć wykonanie wykopu na szerokość łopaty (następnie wypełnianego betonem). Tańszym rozwiązaniem jest podłoga, która przenosi ciężar budynku bezpośrednio na grunt. Podłoga wymaga jednak dobrej izolacji i zabezpieczenia przed wilgocią. Z kolei płyta fundamentowa jest łatwiejsza w budowie od klasycznych ław fundamentowych. Usprawnia przebieg prac. Jej zaletą jest również możliwość zastosowania w przypadku trudnych warunków gruntowych. Ciężar budynku osadzonego na płycie fundamentowej rozkłada się na większej powierzchni niż ma to miejsce w przypadku ław fundamentowych. Oszczędnym rozwiązaniem są fundamenty słupowe. Sprawdzają się w trudniejszych warunkach gruntowo-wodnych, o ile planowany budynek ma mieć niewielki ciężar. Na zagłębionych w gruncie gęsto rozstawionych słupach układa się belki podwalinowe. Dolna część słupów zazwyczaj jest betonowana bezpośrednio w gruncie, górna – w deskowaniu.

Warto pamiętać, że fundamenty w projektach gotowych są przewidziane dla standardowych warunków gruntowych. Ich dostosowanie do warunków panujących na konkretnej działce ma miejsce podczas adaptacji projektu gotowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing