Fundamenty – jak głębokie powinny być? Odpowiadamy!

1 maj 2021 | 1 komentarz
Fundamenty – to na nich opiera się konstrukcja naszego domu. Ich zadaniem jest bezpieczne przenoszenie obciążeń na grunt. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak głębokie muszą być fundamenty? Na te pytania odpowiemy w artykule!

unnamed Fundamenty – jak głębokie powinny być? Odpowiadamy!

Jeżeli nie planujemy piwnicy, dom nie powinien być usadowiony głęboko. Duże wykopy to wyższe koszty budowy, jednak nie warto popadać w przesadę, nie można wykonać płytkich wykopów i liczyć na pozytywny finał. Żeby określić konieczną głębokość niezbędne są badania geotechniczne gruntu.

Jaka jest odpowiednia głębokość fundamentów?

Jeśli jednak decydujemy się na dom z piwnicą – głębokość wykopów to zazwyczaj 2,5-2,8 m pod poziomem terenu. Czym skutkuje płytsze rozwiązanie? Piwnica będzie widoczna (wyniesiona ponad poziom), co niekorzystnie wpłynie na estetykę budynku. Od lat mówi się o tym, że koszt piwnicy to nawet 30% naszej inwestycji. W tej kwestii nic się nie zmienia i nie zdaje się, żeby piwnica miała uzyskać tytuł opłacalnego rozwiązania. Dlatego przed wyborem tej opcji należy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Oczywiście, piwnica to dodatkowe miejsce w domu, jednak na rynku projektów istnieje wiele budynków, które posiadają dodatkowe pomieszczenia i w takim samym stopniu mogą spełnić nasze oczekiwania.

Wymagania techniczno-montażowe dla drewnianego budownictwa szkieletowego. Zobacz TUTAJ

Kiedy głębszy fundament jest bardziej opłacalny?

Ważną kwestią przy posadowieniu fundamentów jest głębokość zalegania gruntów nośnych. Jeśli brakuje ich pod powierzchnią terenu, może okazać się, że taniej jest wykonać głębszy fundament niż wymienić lub wzmocnić już istniejący grunt. Kolejnym czynnikiem decydującym o głębokości osadzenia naszych fundamentów jest woda gruntowa. O jej maksymalnym poziomie przeczytamy w dokumentacji badań podłoża gruntowego. Jeśli z danych wyczytamy, że istnieje ryzyko zalania piwnicy lub pojawienia się wilgoci, trzeba poziom podwyższyć lub zrezygnować z piwnicy. Odpowiadając na potrzeby inwestorów, na rynku pojawiają się dodatkowe rozwiązania, które są kosztowne, lecz sprawdzone i gwarantują szczelność piwnicy. Warto się nad nimi zastanowić, jeżeli bardzo zależy nam na dodatkowych pomieszczeniach.

Groundworks Website 1024x684 1 Fundamenty – jak głębokie powinny być? Odpowiadamy!

Głębokość fundamentów domu bez piwnicy

Na głębokość fundamentów domu bez piwnicy wpływa głębokość przemarzania gruntu. W gruntach wysadzinowych fundamenty muszą opierać się poniżej strefy przemarzania. Fundamenty składające się z iłu czy gliny muszą mieć głębokość nie mniejszą niż jeden metr. Wymóg nie dotyczy gruntów niewysadzinowych. W nich minimalna głębokość to pól metra. Kolejnym elementem, który także ma wpływ na głębokość fundamentów, jest sytuacja w sąsiednich budynkach – tzn. na jakiej głębokości zostały posadowione sąsiednie budowle. Ta kwestia jest szczególnie istotna wówczas, gdy planowany budynek ma być realizowany bardzo blisko istniejących obiektów.

maxresdefault Fundamenty – jak głębokie powinny być? Odpowiadamy!

Youtube

Jak kopać fundamenty?

Niektórzy dalej korzystają z metody ręcznego kopania, szczególnie jeżeli fundamenty są niezbyt głębokie i bezpośrednio w gruncie. Jest to metoda czasochłonna, lecz pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze. Kopanie fundamentów koparką wymaga za to zatrudnienia specjalisty i wynajęcia właściwego sprzętu. Na wielu działkach pojazd się nie zmieści, dlatego prace wykonuje się np. minikoparką. Wybierając firmę świadczącą usługi musimy pamiętać, by wybierać osoby sprawdzone, których umiejętności da się potwierdzić (można też skorzystać z firmy poleconej przez rodzinę czy przyjaciół). Niektórzy oferują cały zestaw usług, np. możemy spodziewać się dodatkowego wylewania fundamentów, a podpisanie umowy na kilka czynności często skutkuje lubianymi przez inwestorów rabatami.

1 komentarz

  1. Myśleliśmy o piwnicy, ale po wszystkim co przeczytałem zrozumiałem jak wielki jest to koszt, jeszcze ta stale drożejąca robocizna i wybór odpowiedniego specjalisty . Rozwiązanie dla ludzi o stalowych nerwach !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing