Domy drewniane z powodu naturalnego budulca z definicji są zaliczane do ekologicznych. Jeśli dodatkowo są energooszczędnie zaprojektowane i wykonane, stają się jeszcze bardziej przyjazne środowisku. I jednocześnie tańsze w utrzymaniu.
Budynki wykonane z bali raczej nie budzą wątpliwości co do komfortu cieplnego, jaki zapewniają. Inaczej rzecz się ma z domami szkieletowymi i prefabrykowanymi. Wśród wielu mitów, które wokół nich narosły, są też takie, które dotyczą ich kiepskiej termoizolacyjności. Źródeł tych opinii należy szukać w latach dziewięćdziesiątych, gdy powstające w Polsce pierwsze domy szkieletowe bywały obarczone wieloma błędami. Powodem ewentualnych problemów, w tym także związanych z termoizolacyjnością, jest właśnie nieprecyzyjne wykonawstwo. Jeśli domy szkieletowe są profesjonalnie zbudowane i ocieplone, spisują się znakomicie pod wszystkimi względami.
Pewne zasady odnośnie budownictwa są uniwersalne i dotyczą wszystkich budynków, niezależnie od technologii, w jakiej zostały wykonane. Zwarta, prosta bryła, słoneczna działka i takie usytuowanie budynku względem stron świata, które pozwala maksymalnie wykorzystać energię słoneczną – o tych wytycznych zawsze trzeba pamiętać. Poza tym, budując dom energooszczędny w każdej technologii, a w szkieletowej szczególnie, należy zachować wyjątkową staranność. W domu energooszczędnym mostki termiczne nie mają prawa powstać. Miejscami najbardziej narażonymi na ich pojawienie się są wieńce, krokwie, parapety czy nadproża. Fachowcy budujący dom muszą więc szczególnie uważać w tych miejscach.
W domu z drewna trzeba też starannie ocieplić m.in. ściany fundamentowe. Grubość ocieplenia zależy od konstrukcji budynku, sposobu ogrzewania i rodzaju podłoża. Natomiast jeśli chodzi o ocieplenie ścian zewnętrznych, to w domach szkieletowych i modułowych o jego efektywności decyduje grubość warstw termoizolacyjnych. Wnętrza ponadto muszą być chronione przed wiatrem i wilgocią. Konieczne są więc uszczelniacze, paroizolacja i wiatroizolacja.
Budynki wykonane z litych grubych bali nie wymagają dodatkowego ocieplenia. W domach z cieńszych bali warstwę termoizolacji układa się po wewnętrznej stronie ścian, konieczna jest także paro- i wiatroizolacja. Obecnie do budowy domów wykorzystuje się również bale prefabrykowane i izolowane, wypełnione wewnątrz materiałem termoizolacyjnym.
W domach drewnianych można zainstalować dowolny rodzaj ogrzewania. Nie warto jednak psuć energooszczędnego efektu montażem kotła, który nie do końca wpisze się w energooszczędne standardy. W domach szkieletowych, planując instalację ogrzewania, trzeba mieć na uwadze niższą akumulacyjność ścian zewnętrznych. W tych warunkach dobrze sprawdzają się systemy ogrzewania powietrznego z piecem gazowym lub olejowym, nie jest natomiast polecane ogrzewanie podłogowe. Dobrze, jeśli system ogrzewania zostanie wyposażony w automatyczną regulację.