Energooszczędny dom drewniany

16 lut 2016 | 0 komentarzy
Domy drewniane z powodu naturalnego budulca z definicji są zaliczane do ekologicznych. Jeśli dodatkowo są energooszczędnie zaprojektowane i wykonane, stają się jeszcze bardziej przyjazne środowisku. I jednocześnie tańsze w utrzymaniu.

Budynki wykonane z bali raczej nie budzą wątpliwości co do komfortu cieplnego, jaki zapewniają. Inaczej rzecz się ma z domami szkieletowymi i prefabrykowanymi. Wśród wielu mitów, które wokół nich narosły, są też takie, które dotyczą ich kiepskiej termoizolacyjności. Źródeł tych opinii należy szukać w latach dziewięćdziesiątych, gdy powstające w Polsce pierwsze domy szkieletowe bywały obarczone wieloma błędami. Powodem ewentualnych problemów, w tym także związanych z termoizolacyjnością, jest właśnie nieprecyzyjne wykonawstwo. Jeśli domy szkieletowe są profesjonalnie zbudowane i ocieplone, spisują się znakomicie pod wszystkimi względami.

shutterstock 221727163 56O Energooszczędny dom drewniany

shutterstock

Pewne zasady odnośnie budownictwa są uniwersalne i dotyczą wszystkich budynków, niezależnie od technologii, w jakiej zostały wykonane. Zwarta, prosta bryła, słoneczna działka i takie usytuowanie budynku względem stron świata, które pozwala maksymalnie wykorzystać energię słoneczną – o tych wytycznych zawsze trzeba pamiętać. Poza tym, budując dom energooszczędny w każdej technologii, a w szkieletowej szczególnie, należy zachować wyjątkową staranność. W domu energooszczędnym mostki termiczne nie mają prawa powstać. Miejscami najbardziej narażonymi na ich pojawienie się są wieńce, krokwie, parapety czy nadproża. Fachowcy budujący dom muszą więc szczególnie uważać w tych miejscach.

W domu z drewna trzeba też starannie ocieplić m.in. ściany fundamentowe. Grubość ocieplenia zależy od konstrukcji budynku, sposobu ogrzewania i rodzaju podłoża. Natomiast jeśli chodzi o ocieplenie ścian zewnętrznych, to w domach szkieletowych i modułowych o jego efektywności decyduje grubość warstw termoizolacyjnych. Wnętrza ponadto muszą być chronione przed wiatrem i wilgocią. Konieczne są więc uszczelniacze, paroizolacja i wiatroizolacja.

iStock 000010573276XSmall uHM Energooszczędny dom drewniany

iStockphoto

Budynki wykonane z litych grubych bali nie wymagają dodatkowego ocieplenia. W domach z cieńszych bali warstwę termoizolacji układa się po wewnętrznej stronie ścian, konieczna jest także paro- i wiatroizolacja. Obecnie do budowy domów wykorzystuje się również bale prefabrykowane i izolowane, wypełnione wewnątrz materiałem termoizolacyjnym.

W domach drewnianych można zainstalować dowolny rodzaj ogrzewania. Nie warto jednak psuć energooszczędnego efektu montażem kotła, który nie do końca wpisze się w energooszczędne standardy. W domach szkieletowych, planując instalację ogrzewania, trzeba mieć na uwadze niższą akumulacyjność ścian zewnętrznych. W tych warunkach dobrze sprawdzają się systemy ogrzewania powietrznego z piecem gazowym lub olejowym, nie jest natomiast polecane ogrzewanie podłogowe. Dobrze, jeśli system ogrzewania zostanie wyposażony w automatyczną regulację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing