Dwa poziomy w jednym wnętrzu

3 lut 2016 | 0 komentarzy
W kawalerce każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, można spróbować wygospodarować w nim dodatkową przestrzeń, budując drewnianą antresolę. Wnętrze zyska wówczas na funkcjonalności i oryginalności.

Drewniana antresola w kawalerce, ze względu na z reguły ograniczoną powierzchnię takich mieszkań, pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń i przyczynia się do poprawienia funkcjonalności wnętrza. W innych – na przykład w pokoju dziecięcym w dużym domu – może przede wszystkim uatrakcyjnić przestrzeń. Podstawowym warunkiem, aby możliwa była budowa antresoli, jest odpowiednia wysokość pomieszczenia. Jeśli pokój ma 4 metry wysokości, to jest w nim wystarczająco dużo przestrzeni do zagospodarowania zarówno pod antresolą, jak i na niej. Wygodna antresola powinna mieć 2 metry wysokości. Jeśli ma pełnić funkcję wyłącznie sypialni, wystarczy 1,2 metra. W praktyce zdarza się, że odległość między antresolą a sufitem jest jeszcze mniejsza, ale to rozwiązanie dla odważnych, którzy nie odczuwają dyskomfortu w bardzo ograniczonych pomieszczeniach.

shutterstock 155928695 oTD Dwa poziomy w jednym wnętrzu

shutterstock

Pamiętając o tym, że ciepłe powietrze przemieszcza się do góry, trzeba przyjrzeć się sposobowi wentylacji pomieszczenia. Jeśli jest z tym problem, to przebywanie na antresoli, zwłaszcza latem, nie będzie przyjemne. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z umieszczenia na niej łóżka, lepiej przeznaczyć ją na przykład na składzik.

Drewnianą antresolę najczęściej wyposaża się w drabinkę lub schodki młynarskie. Przestrzeń pod antresolą można przeznaczyć na miejsce wypoczynku lub kącik do pracy. Można też zabudować ją szafą, wielofunkcyjnymi regałami z biurkiem czy też jeszcze innym zestawem do pracy lub przechowywania. Tego rodzaju meble lub kompletne zestawy łącznie z konstrukcją antresoli są przygotowywane na zamówienie. Elementy nośne są wykonywane z drewnianych kantówek lub profili stalowych, niewielkie konstrukcje bywają dodatkowo mocowane do ściany. Planując budowę antresoli, trzeba pamiętać również o oświetleniu. Nie poleca się wyposażania takiego wnętrza w mocne lampy sufitowe. Lepiej zamontować oświetlenie kierunkowe; przy łóżku na pewno przyda się niewielka lampka nocna. Do mniejszej antresoli oświetlenie można doprowadzić za pomocą przedłużacza, podczas budowy większej trzeba pomyśleć o miejscu na puszki i lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing