Drewno w łazience

6 sie 2014 | 0 komentarzy




Wykańczając i urządzając łazienkę w pierwszym odruchu zazwyczaj sięgamy po najbardziej standardowe materiały – płytki ceramiczne i gres. Jeśli jednak zależy nam przełamaniu chłodu wnętrza i uzyskaniu jego bardziej oryginalnego wyglądu, to pod uwagę warto wziąć drewno.

shutterstock 93501307 Drewno w łazience

shutterstock

Nowoczesne technologie sprawiają, że drewno, zwłaszcza, gdy dobierze się jego odpowiedni gatunek, doskonale sprawdza się w trudnych warunkach łazienkowych. Wysoki poziom wilgotności, a do tego także częste zmiany temperatury – wydaje się, że to nie są wymarzone warunki dla drewna. Ale przy zastosowaniu zalecanych materiałów i odpowiedniej pielęgnacji, problem znika, a drewnem w łazience można cieszyć się długie lata. Do łazienek najlepiej jest wybierać stabilne gatunki o jak najniższym skurczu (z rodzimych poleca się dąb i modrzew, a z egzotycznych – iroko, tek, merbau, padouk i doussie). Polskie gatunki wymagają dodatkowego zabezpieczenia. W tym celu stosuje się impregnaty chroniące przed wilgocią, grzybami, pleśnią i sinizną. Przy czym drewno łazienkowe powinno zostać zabezpieczone z każdej możliwej strony – także od spodu i na płaszczyznach cięcia. Do dekoracji podłóg poleca się olej, który pomaga zachować naturalny wygląd drewna i dodatkowo zabezpiecza je przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Można wybrać olej bezbarwny lub z pigmentem, ale przed przystąpieniem do pracy warto wykonać test, aby przekonać się, czy efekt na pewno będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Olej posiada tę zaletę, że nie tworzy twardej powłoki jak lakier, tylko wnika głęboko w strukturę drewna, nie ma więc zagrożenia, że popęka. Podłogę warto ponadto pokryć woskiem ochronnym.

shutterstock 129944516 Drewno w łazience

shutterstock

Na podłodze łazienkowej najlepiej sprawdza się lite drewno, deski warstwowe nie są polecane do łazienek. Z kolei na ścianach może znaleźć się zarówno drewno lite, klejone, jak i elementy fornirowane z płyty wiórowej (odpornej na wilgoć). Jeżeli okładzina ma zająć całą powierzchnię ściany, to warto ją zamocować na ruszcie z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej. Elementy ścienne również dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć, wcierając w nie olej.

Jeżeli mimo wszystko nie zdecydujemy się na drewnianą podłogę lub okładzinę, a jednak zależy nam na ociepleniu łazienkowego wnętrza, to zawsze możemy wybrać jeden lub kilka elementów wyposażenia wykonanych z drewna lub z drewnianym akcentem. Ewentualnie można zdecydować się na rozwiązanie pośrednie i drewno zastosować tylko na wybranych fragmentach podłogi, wydzielając w ten sposób poszczególne strefy łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing