Drewno na więźbę dachową

2 cze 2016 | 0 komentarzy
Do budowy więźb dachowych wykorzystuje się odpowiednio przygotowane drewno drzew iglastych. Dla jakości i trwałości konstrukcji niezwykle istotne jest, aby materiał został odpowiednio przygotowany. Więźba może w całości powstać na placu budowy lub zostać zmontowana z wcześniej przygotowanych elementów.

shutterstock 100643974 kcu Drewno na więźbę dachową

Shutterstock

Drewno musi być dobrej jakości – bez zgnilizny, sinizny czy wypadających sęków. Najczęściej jest to sosna lub świerk. Wytrzymałość suchego drewna jest o połowę większa niż wilgotnego, dlatego też wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 15%. Materiał, który trafi na plac budowy, najpierw musi więc zostać odpowiednio przygotowany – wysuszony i zaimpregnowany. Najczęściej jest sprzedawany w formie tarcicy obrzynanej. Najlepszej jakości materiał uzyskuje się po struganiu i suszeniu komorowym. Jego wilgotność nie przekracza 12%. Na szczególną uwagę zasługuje drewno KVH wzdłużnie klejone, które umożliwia uzyskanie elementów o większej długości (nawet 16 m) i wilgotności nieprzekraczającej 15%. Z kolei do wykonania mniej typowych elementów więźby (np. o zakrzywionym kształcie) stosuje się drewno klejone warstwowo. Poziom wilgotności drewna można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia – wilgotnościomierza – które powinno być dostępne w każdym tartaku. Drewno powinno być także zaimpregnowane, co zabezpieczy je przed korozją biologiczną, szkodnikami i podwyższy jego ognioodporność.

shutterstock 57320845 Rb0 Drewno na więźbę dachową

Shutterstock

Drewniana więźba dachowa może być wykonywana na miejscu lub zmontowana z wcześniej przygotowanych elementów prefabrykowanych. W tym pierwszym przypadku ekipa ciesielska na placu budowy docina drewno i montuje więźbę na stropie. Jeżeli projekt więźby jest bardzo szczegółowy, w tartaku można zamówić nie tylko docięcie poszczególnych elementów na odpowiednią długość, ale również wykonanie w odpowiednich miejscach otworów i zaciosów. Więźba będzie dzięki temu znacznie łatwiejsza do złożenia, co usprawni pracę na placu budowy.

Większą precyzję wykonania i lepszą jakość zapewnia więźba prefabrykowana. Jest ona montowana z wiązarów, które mogą zostać dostarczone na budowę w całości lub w mniejszych częściach. Wiązary są zbudowane z desek połączonych płytkami kolczastymi. Ich rozpiętość osiąga nawet 15 m bez podpór pośrednich. Poszczególne elementy są na tyle lekkie, że do ich montażu nie ma konieczności wykorzystywania dźwigu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing