Drewno na ścianie: sklejka, fornir, boazeria?

2 cze 2018 | 0 komentarzy
Drewno na ścianie wraca do łask. Dziś architekci wnętrz stawiają z jednej strony na odważne i wyraziste kolory, z drugiej: na naturalne i ciepłe odcienie. Jak można zastosować drewno we wnętrzu?

shutterstock 122000188 Cbg Drewno na ścianie: sklejka, fornir, boazeria?

Wyłożenie ścian drewnem ma dużo zalet. Drewno jest surowcem naturalnym i bardzo plastycznym. Wśród licznych gatunków iglastych i liściastych można wybrać deski o różnym usłojeniu, które będą mniej lub bardziej neutralne w wyglądzie. Drewno bardzo łatwo też poddać obróbce – lakier, bejca lub farba mogą w prosty i tani sposób zmienić wygląd każdej deski. Co więcej, takie zabiegi jak malowanie czy lakierowanie można (a nawet powinno się) co kilka lat powtarzać, przy okazji zmieniając w ten sposób charakter drewna, by nadążało za najnowszymi trendami we wnętrzarstwie.

Sklejka we wszystkich aranżacjach

Przez wiele lat sklejka była uważana za materiałem niedużej jakości i nie wykorzystywano jej w zdobieniu wnętrz. Dziś nie jest jasne, skąd wzięła się popularność sklejki w zdobieniu ścian: jedni łączą to wydarzenie z modą na styl industrialny, inni – z popularnością stylu skandynawskiego. Już te dwie różne opinie pokazują, w jak różnych stylizacjach można wykorzystać sklejkę.

Sklejka to materiał drewnopochodny wykonany z warstw forniru, które są za sobą połączone za pomocą prasy. Dzięki temu jest materiałem niezwykle giętkim i wytrzymałym. Można nadawać jej różne kształty i wykładać nią np. łuki i zaokrąglenia. Jest lekka, nadaje się więc do pokrycia dużych połaci ściany, a nawet sufitów. Warto dodać też, że jest materiałem niedrogim: najtańsze kosztują już kilkanaście złoty za standardową płytę o wielkości 90 x 22 cm. Można też znaleźć na rynku sklejki „luksusowe”, w cenie do kilkuset złotych za sztukę. Sklejka z drzew iglastych (sosna, świerk) ma bardziej wyraziste słoje niż z drzew liściastych (np. buk, brzoza).

Sklejką można wyłożyć całe pomieszczenie i postawić na styl industrialny. W monochromatycznym pokoju ze sklejki identycznego typu można wykonać również meble, ozdoby, a także wyłożyć nią sufit. Rozjaśniona białą bejcą sklejka jest zaś typowym elementem wystroju w stylu skandynawskim. W tym wydaniu sklejkę najlepiej wykorzystać do wyłożenia jedynie części ściany.

Fornir – już nie tylko w meblach

Fornir to bardzo cienka warstwa drewna (o grubości od 0,1 – 4,5 mm), którą dawniej wykorzystywano głównie do ozdabiania frontów mebli.  Dziś w ten sposób ozdabia się także ściany, co daje duże pole do popisu architektom wnętrz. Fornir – niezależnie od swojego koloru czy stylu – uszlachetnia każde wnętrze. Z drugiej strony, szczególnie ten utrzymany w ciemnej tonacji, może optycznie zmniejszać pomieszczenie, dlatego należy korzystać z niego z umiarem.

Istnieją dwa główne typy forniru: naturalny i modyfikowany. Oba tworzy się z drewna, jednak jego kawałki poddawane są nieco innej technologii obróbki. Fornir modyfikowany jest pozbawiany naturalnych niedoskonałości na drewnie , co sprawia, że rysunek słojów jest bardzo powtarzalny, a kolor – jednolity. To sprawia, że fornir modyfikowany lepiej sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych niż w tych o tradycyjnym zabarwieniu.

W porównaniu do boazerii z litego drewna, fornir jest znacznie tańszy oraz lżejszy, można więc udekorować nim nawet ścianki działowe. Jest jeszcze bardziej plastyczny od sklejki (która, przecież, składa się z wielu warstw forniru) i idealny wręcz do wykładania zaokrąglonych czy nierównych powierzchni. Jest też od sklejki elegantszy. Największym minusem jest mała odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć – choć istnieją też specjalne panele fornirowane przystosowane do położenia w łazience lub kuchni.

shutterstock 121658053 L1d Drewno na ścianie: sklejka, fornir, boazeria?

Boazeria – dawna moda w nowej odsłonie

Boazerie w ciągu ostatnich lat wróciły do łask, jednakże nieco zmodyfikowano ich wygląd. Przede wszystkim deski poszerzono, a żeby podkreślić ich nowoczesny charakter zamiast pionowo często układa się je poziomo. Inaczej też konserwuje się drewno: miejsce połyskliwego lakieru zajęło bejcowanie i olejowanie. Te dwie techniki pogłębiają fakturę drewna, sprawiając, że słoje i drobne niedoskonałości drzewa stają się bardziej widoczne. Bardzo często zamiast wykładać boazerią całe pomieszczenie, zaznacza się w ten sposób jedynie jego fragment. Dobrym pomysłem jest też łączenie desek „na obce pióro”, co oznacza, że pomiędzy szersze deski z popularnych gatunków drewna ustawia się wąskie deseczki z drewna egzotycznego.

Ponieważ boazeria jest wykonana z litego drewna, jest znacznie droższa niż fornir czy sklejka. Z drugiej strony, jest też bardzo długowieczna – ze względu na dużą grubość można wielokrotnie ją odnawiać, zmieniając kolor i styl. Można także samodzielnie naprawić nawet duże uszkodzenia mechanicznie, uzupełniając zniszczony fragment innym kawałkiem drewna.

Drewno doskonale wycisza mieszkanie, dodaje mu przytulności i uroku. Dzięki różnym sposobom obróbki można je dopasować do każdego stylu: rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego, tradycyjnego… Wybór między sklejką, fornirem a boazerią jest uzależniony od budżetu, gustu i potrzeb klienta. Fornir jest lżejszy i tańszy niż boazeria, ale mniej wytrzymały. Sklejkę łatwiej zabezpieczyć przed pęcznieniem w kontakcie z wilgocią czy zmieniającymi się temperaturami niż lite drewno, natomiast cena boazerii może znacznie zwiększyć koszt urządzenie mieszkania. Wybór nie jest więc łatwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing