Drewno do budowy domu zgodne z wymogami UE

3 sie 2017 | 0 komentarzy
Pozyskanie drewna w Polsce wzrasta z roku na rok, a megatartaki przecierają nawet po 300 000 m3 surowca rocznie. Można powiedzieć, że drewno jest materiałem powszechnie dostępnym. Tyle tylko, że zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, nie każde drewno jest drewnem konstrukcyjnym, które nadaje się do budowy domu.

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Niewątpliwą zaletą języka technicznego jest jednoznaczność pojęć i wartości. Polska Norma mówi krótko: „drewnem konstrukcyjnym nazywamy drewno o przekroju prostokątnym i grubości minimum 38 mm, które przenosi obciążenia mechaniczne”. Przynależność Polski do Unii Europejskiej zobowiązuje nas do przestrzegania przepisów ustanowionych przez państwa członkowskie. Unijne przepisy i wymagania dotyczą nie tylko bezpieczeństwa budynków, ale też trwałości, oszczędności energii, ochrony środowiska i innych aspektów. Materiał budowlany, jakim jest drewno, musi posiadać jakość niebudzącą żadnych wątpliwości. Potwierdzeniem tego jest oznakowanie drewna znakiem „CE”.

shutterstock 76264810 18E Drewno do budowy domu zgodne z wymogami UE

Europejski znak jakości – CE

CE – czyli: Conformité Européenne – jest informacją dla klienta, że oznakowany w ten sposób towar spełnia wymagania przepisów Unii Europejskiej jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania oraz ochronę zdrowia i środowiska. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, drewno konstrukcyjne wprowadzane na rynek powinno mieć oznakowanie „CE”. Tarcica bez takiego oznakowania może być sprzedawana wyłącznie do celów niekonstrukcyjnych. Można z niej na przykład wytwarzać jakieś elementy ogrodowej architektury. Natomiast konstrukcje wiat, zadaszeń, pawilonów, mostów itp. w całości muszą być wykonane z drewna certyfikowanego. Nie mówiąc oczywiście o konstrukcji szkieletowej domu.
Ciekawostka: Łudząco podobne do unijnego znaku CE jest chińskie oznaczenie „China Export” – również CE. Nie ma ono oczywiście nic wspólnego z jakimikolwiek wymogami jakości i bezpieczeństwa. Chińskie logo różni się od oryginalnego symbolu CE tylko mniejszym odstępem między literami oraz dłuższą „poprzeczką” w literze E.

Obowiązkowe „CE” dla drewna konstrukcyjnego

Od lipca 2013 roku obowiązuje Polskę, jako członka Unii Europejskiej, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 305/2011, które ustanawia zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Brzmi to bardzo urzędowo, ale krótko mówiąc chodzi tutaj o to, aby drewno konstrukcyjne miało porównywalną jakość we wszystkich krajach unijnych. Musimy mieć po prostu pewność, że polska tarcica jest równie dobra, jak niemiecka, czy np. francuska. Tartaki, które handlują drewnem budowlanym bez znaku „CE”, narażają się na bardzo poważne kary finansowe.

nature 744244 1920 wyJ Drewno do budowy domu zgodne z wymogami UE

Po co komu potrzebne jest „CE”?

Można by powiedzieć, że drewno jest u nas sprawdzonym od wieków materiałem budowlanym. Wznoszono z drewna dwory i kościoły, domy i budynki gospodarcze – i nic się złego nie stało. Mamy przecież swoje tradycje…
Niestety, nie wszystko jest teraz takie, jak bywało dawniej. Kiedyś budowano mniej budynków i o mniejszej kubaturze. Rzemieślnicy latami zdobywali wiedzę i doświadczenie, trzymając się sprawdzonych od lat technologii. Produkcja tarcicy nie odbywała się na skalę masową, jak obecnie. Znacznie wyższa była też jakość surowca drzewnego. Pewnie już dzisiaj mało kto wie, że jeszcze 30 lat temu zręby w lasach prowadzono wyłącznie zimą w okresie spoczynku wegetacyjnego. Dawało to pewność otrzymania surowca najlepszej jakości i gwarantowało trwałość wyrobów z drewna. A dzisiaj ścinkę drzew na zrębach prowadzi się przez okrągły rok, również latem.

Od certyfikacji drewna konstrukcyjnego nie ma odwrotu. Budując własny dom musimy przede wszystkim dbać o własne bezpieczeństwo. Tańsze, ale niewiadomego pochodzenia drewno to pozorna oszczędność.

Kto ma prawo do znakowania drewna symbolem jakości UE?

Każdy tartak, który chce legalnie sprzedawać drewno konstrukcyjne, musi najpierw zdobyć prawo do używania znaku „CE”. Pomijając wszelkie kwestie prawne i organizacyjne, producent musi prowadzić analizę jakości produkowanego przez siebie drewna i porównywać wyniki z obowiązującymi dyrektywami UE.

Jednym z warunków uzyskania certyfikatu jest umiejętność sortowania drewna pod względem wytrzymałościowym. Dla przyszłej konstrukcji, na przykład domu, ma to pierwszorzędne znaczenie. Wszelkie działania producenta, sposoby analiz jakości drewna oraz ich wyniki, tworzą dokumentację techniczną. Zapisane dane są przechowywane przez 10 lat i pozostają do wglądu i kontroli odpowiednich organów.

shutterstock 450421363 qaa Drewno do budowy domu zgodne z wymogami UE

Czy przestrzeganie wymogów unijnych się opłaca?

Producent drewna konstrukcyjnego ponosi koszty wdrożenia i prowadzenia systemu Zakładowej Kontroli Produkcji oraz audytu. Obciążają go też wydatki na utrzymanie wykwalifikowanego brakarza, zakup dodatkowych urządzeń kontrolnych itp. To wszystko wydaje się być skomplikowane i dosyć kosztowne; gdzie więc są zalety?

  • Firma produkująca drewno do budowy domu zgodne z wymogami UE ma prawo do legalnej sprzedaży swoich wyrobów we wszystkich krajach unijnych.
  • Posiadanie certyfikatu CE podnosi wiarygodność firmy i jest przepustką na cały wspólny rynek.
  • Drewno certyfikowane utrzymuje ciągły, wysoki poziom jakości.
  • Zasady prowadzenia produkcji w zakładzie drzewnym zostają uporządkowane.
  • Znak CE na drewnie konstrukcyjnym stanowi dla klienta informację, że wyrób odpowiada wymogom unijnych dyrektyw.
  • Firma z certyfikatem wzbudza zaufanie odbiorców, jako uczciwa i wiarygodna.

Drewno konstrukcyjne ze znakiem CE – sytuacja w Polsce

Od kilku lat nie powinno już być w Polsce w sprzedaży drewna konstrukcyjnego bez znaku CE. A tymczasem większość tartaków nie wdrożyła procedury ZKP i nie ma prawa do używania tego znaku. Dlaczego tak się dzieje, skoro z jednej strony posiadanie certyfikatu daje same korzyści, a z drugiej – za jego brak grozi grzywna do 100 000 złotych? Oto główne przyczyny, dla których wciąż trudno jest w Polsce kupić drewno zgodne z wymogami UE:

  • Duży obszar szarej strefy na rynku drewna – klienci kupujący drewno bez dokumentów z księgowości nie zwracają uwagi na brak innych zaświadczeń.
  • Nieświadomość przepisów prawa budowlanego przez sprzedawców drewna i inwestorów, którzy je wykorzystują do budowy.
  • Brak zdecydowanego działania instytucji państwowych odpowiedzialnych za kontrolę przestrzegania wymogów unijnych na rynku drewna konstrukcyjnego.
  • Świadome omijanie prawa pod pozorem sprzedaży drewna na cele niekonstrukcyjne albo fałszowanie dokumentacji.

Wykonawca, który do budowy domu wykorzystał drewno niezgodne z wymogami UE, może ponieść odpowiedzialność zarówno karną, jak i cywilną – odszkodowawczą. Jak się wydaje, przestrzeganie prawa jest opłacalne dla każdej ze stron. A na bezpieczeństwie własnego mieszania nikt nie powinien oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing