Drewniane wieżowce

25 lut 2014 | 0 komentarzy
Z drewna buduje się domy letniskowe, jednorodzinne oraz różnego rodzaju budynki użyteczności publicznej. Dlaczego więc nie mają powstawać drewniane wieżowce?

httpwww.bryla .pl  Drewniane wieżowce

www.bryla.pl

Wyścig o miano najwyższego budynku na świecie trwa nieustannie, kolejne kraje podejmują starania, aby to właśnie na ich terytorium powstał rekordowo wysoki drapacz chmur. Tymczasem w tej szaleńczej konkurencji pojawiła się nowa kategoria, w której również trwa emocjonująca rywalizacja. Chodzi o najwyższe budynki o konstrukcji drewnianej. Do tej pory tytuł najwyższego z nich przypisywano obiektowi zbudowanemu w Archangielsku w Rosji. Dom należał do prywatnego właściciela, stanowił samowolę budowlaną i przed kilkoma laty został jednak rozebrany. Aktualnie w wyścigu o miano najwyższego drewnianego budynku na świecie startują Kanada, Austria i Norwegia. W dwóch pierwszych państwach są realizowane wieżowce składające się z trzydziestu pięter, budynek powstający w Norwegii będzie niższy (szesnastopiętrowy), jednak jest najbliższy ukończenia, więc przez pewien czas zapewne będzie mógł szczycić się mianem najwyższego na świecie.

Drewno nie wydaje się najlepszym materiałem do budowy drapaczy chmur. Architekci projektujący tego rodzaju konstrukcje przekonują jednak, że jest inaczej. Odpowiednio przygotowany budulec jest ognioodporny i bardzo wytrzymały. Tę drugą cechę osiąga się, stosując długie elementy konstrukcyjne klejone z kilku warstw drewna. Wytrzymałość tak przygotowanych materiałów jest nieporównywalnie większa od zwykłych desek. Wieżowce o drewnianej konstrukcji mają być przy tym znacznie tańsze i oczywiście ekologiczne.

Wróćmy jednak do budynku powstającego w Kirkenes na północy Norwegii, w pobliżu granicy z Rosją. Powinien zostać ukończony w 2014 roku i tym samym (chwilowo) zdobyć palmę pierwszeństwa w konkurencji na najwyższy drewniany wieżowiec. Jego inwestorem jest Norweski Sekretariat Regionu Morza Barentsa. Realizacja drewnianego biurowca ma stanowić nie tylko przejaw zainteresowań drewnem, jako doskonałym budulcem. Budynek powstaje wyłącznie z naturalnych materiałów, przy zastosowaniu innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań, w efekcie ma być więc bardzo ekologiczny. Wieżowiec ma być też całkowicie neutralny pod względem emisji CO2; odpadki, które zostaną wyprodukowane przez jego użytkowników będą bowiem zamieniane w biogaz. W zamierzeniu inwestorów nowy budynek ma stać się prawdziwą wizytówką Kirkenes, jako pełniącego szczególną rolę miasta granicznego. W wieżowcu  swoją siedzibę znajdzie nie tylko Sekretariat Regionu Morza Barentsa, ale także inne instytucje; w tym między innymi biblioteka oraz teatr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing