Domy z całych drzew

18 lut 2014 | 0 komentarzy
Drewno jest jednym z bardziej ekologicznych i wytrzymałych materiałów budowlanych – to wiadomo od dawna. A co by było, gdyby do budowy domów użyć całych pni drzew, tych, które i tak trzeba usunąć – na przykład powalonych przez wiatr?

inspirationgreen.com5  Domy z całych drzew

www.inspirationgreen.com

Odpowiedź na to pytanie doskonale zna architekt Roald Gundersen, prowadzący w amerykańskim stanie Wisconsin firmę budującą wytrzymałe, ekonomiczne i bardzo ekologiczne domy z całych drzew. Roald Gundersen z zamiłowania jest leśnikiem. Przez lata zastanawiał się nad możliwościami wykorzystania zasobów leśnych w budownictwie. Z czasem swoje przemyślenia przekuł w realne plany i zaczął realizować projekty wyjątkowych budynków. Domy budowane przez jego firmę powstają z lokalnych drzew (na przykład obiekt zrealizowany w Avalanche powstał z materiału zebranego w odległości 450 metrów od placu budowy). Część budulca wykorzystywanego do realizacji tego rodzaju obiektów to drzewa, które zostały przewrócone przez wichurę lub zostały „nadgryzione” przez chorobę, pozostałe są wybierane w ten sposób, aby zachować korzystną dla roślin gęstość lasu. Pozytywne efekty są więc co najmniej dwa – pozyskanie materiału budowlanego oraz usunięcie z lasu niepotrzebnych elementów, dzięki czemu pozostałe rośliny mają lepsze warunki do rozwoju. Powstające w ten sposób budynki są nie tylko ekologiczne, ale także energooszczędne, ponieważ architekt w swoich projektach stosuje rozwiązania, których celem jest minimalizacja zużycia energii. W USA przeprowadzono przy tym badania, z których wynika, że cały, nieprzetworzony pień drzewa, jest w stanie udźwignąć nawet o 50 procent większy ciężar niż większy kawałek przetworzonego drewna z tego samego pnia. Ekologiczny materiał jest więc wyjątkowy wytrzymały.

Domy, do których konstrukcji używa się całych drzew, są oczywiście niezwykle oryginalne. Uwidocznione w salonie pnie są widokiem, którego mało kto się spodziewa. Takie wnętrze to zapewne marzenie wielu ekologów, nie tylko leśników. Nic więc dziwnego, że pomysł przypadł do gustu lokalnej społeczności w stanie Wisconsin. Wśród farmerów, którzy nie posiadają ogromnych budżetów inwestycyjnych, ale za to dysponują sporymi zasobami naturalnych materiałów budowlanych, idea budowy domów z całych drzew szybko zdobyła popularność. W efekcie firma Roalda Grundensena ma już na koncie kilkadziesiąt zrealizowanych, absolutnie wyjątkowych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing