Domy z bali – solidne i ekologiczne

23 sty 2014 | 0 komentarzy
Domy z bali posiadają bardzo długą listę zalet. Dlaczego więc budownictwo z drewna, pomimo stale rosnącej popularności, nadal bardziej stanowi niszę niż główny nurt? Jednym z głównych powodów zapewne są koszty.

Realizacja domu w technologii drewnianej to niestety większy wydatek niż budowa takiego samego budynku murowanego. Z tej różnicy powinni zdawać sobie sprawę inwestorzy, którzy poważnie biorą pod uwagę budowę domu bali. Drugim elementem, który może zniechęcać do realizacji domów drewnianych jest to, że technologia ich budowy nie jest masowo rozpowszechniona, wyspecjalizowanych fachowców jest więc znacznie mniej i nie jest łatwo znaleźć takich, którzy zagwarantują udaną realizację inwestycji. A jeśli zatrudniona ekipa nie sprosta w pełni wyzwaniu, to efekty jej pracy mogą okazać się opłakane – niepoprawne wykonanie konstrukcji będzie skutkować nie tylko obniżeniem wytrzymałości budynku, ale także m.in. obniżeniem jego ognioodporności.

iStock 000017598287XSmall Domy z bali – solidne i ekologiczne

iStockphoto

Inwestorzy, których jednak nie zrażą wyższe koszty oraz pewna trudność w realizacji przedsięwzięcia, będą cieszyć się budynkiem o wyjątkowych cechach, wyróżniającym się wieloma atutami. Jednym z pierwszych skojarzeń, które pojawiają się w związku z budynkami z bali, jest ekologiczność budulca. Drewno jest jednym z nielicznych materiałów wytwarzanych, a nie przetwarzanych. Zastosowanie naturalnego surowca sprawia, że we wnętrzach panuje wyjątkowy, zdrowy mikroklimat, korzystny nawet dla alergików. Nie ma przy tym problemów z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności, drewno posiada bowiem zdolność do samoregulacji w tym zakresie. Dom z bali równocześnie jest budowlą bardzo solidną. Drewno wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością, a zastosowanie współczesnych technik jego obróbki i ochrony przed wszelkimi szkodnikami gwarantuje wytrzymałość obiektu przez długie lata. Dobrze zaimpregnowane drewno nie będzie gnić oraz okaże się bardzo ognioodporne. Ściany z bali doskonale izolują wnętrza od hałasu, bardzo dobrze utrzymują także ciepło. Właściwości termoizolacyjne drewna są znacznie wyższe niż np. betonu, pokoje można szybciej ogrzać, co w efekcie przekłada się na niższe koszty poniesione na ogrzewanie.

Domy z bali są zatem ekologiczne, energooszczędne, zdrowe i solidne. To całkiem długa lista atutów, wciąż jednak niepełna. Do tego zestawu należy dodać informację, że budynki tego typu powstają dużo szybciej niż obiekty murowane; przeważnie ich budowa trwa do trzech miesięcy. Na plac budowy docierają wcześniej przygotowane, gotowe elementy, a wykonanie domu nie wiąże się z koniecznością prowadzenia prac mokrych (oprócz postawienia fundamentów oraz położenia podłogi na gruncie), może więc być prowadzone o każdej porze roku, bez konieczności stosowania przerw technologicznych. To dobra wiadomość dla inwestorów, którym zależy na czasie – dla rodzin, które chciałyby jak najszybciej zamieszkać we własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing