Domy w stylu zakopiańskim

2 sty 2014 | 0 komentarzy
Styl zakopiański słusznie kojarzy się z popularną wśród turystów miejscowością w Tatrach. Piękne przykłady drewnianej architektury nadal można podziwiać w Zakopanem, co więcej – dla wielu odwiedzających są one jednym z najważniejszych powodów wycieczki  w te rejony.

iStock 000015898883XSmall Domy w stylu zakopiańskim

iStockphoto

Z pojęciem stylu zakopiańskiego związane jest nazwisko Stanisława Witkiewicza – głównego propagatora tego stylu. Przy czym pojęcie to jest dosyć pojemne i obejmuje nie tylko architekturę domów i kościołów, ale także sztukę użytkową. Możemy więc podziwiać między innymi meble i wystrój wnętrz w stylu zakopiańskim, a także sprzęty gospodarcze, stroje oraz instrumenty muzyczne. Czym charakteryzują się domy w stylu zakopiańskim? W największym skrócie można powiedzieć, że łączą w sobie styl góralski z elementami secesji. Zaczynając więc od najniższych partii budynków: podmurówki są wysokie, często wykonane z łamanych kamieni i – co charakterystyczne dla domów realizowanych na zboczach – różnej wysokości. Usytuowanie budynków na górzystym terenie sprawia, że możliwe jest umieszczenie okien z jednej strony piwnicy. Elewacje budynków często zdobią secesyjne zdobienia ryte w drewnie. Bryły domów urozmaicają także liczne skosy i uskoki. Charakterystycznym elementem są także obszerne werandy i tarasy, zaplanowane w części ogrodowej. Nieodzownym elementem tego rodzaju architektury są także bardzo strome, kryte gontem dachy. Ich kształt i kąt nachylenia są charakterystyczne dla całego stylu góralskiego i niejako wymuszone przez warunki klimatyczne panujące w górach; stromy dach ułatwia zsuwanie się śniegu. Domy w stylu zakopiańskim, chociaż nawiązują do stylu ludowego, to jednak niewiele mają wspólnego z prostymi chatami góralskimi. Bardziej przypominają wille, odpowiadające gustom bogatszych gości. Ich powierzchnia użytkowa też jest odpowiednio większa, pokoje są zazwyczaj rozmieszczone na dwóch kondygnacjach, przy czym piętro zazwyczaj jest usytuowane w charakterystyczny sposób – w pozycji prostopadłej w stosunku do parteru.

Styl zakopiański nadal pozostaje inspiracją dla architektów projektujących nowe obiekty w zimowej stolicy Polski, co pozwala na zachowanie wyjątkowej atmosfery tego miejsca. Budynki w stylu góralskim coraz częściej pojawiają się także w regionach, które nie mają nic wspólnego z górami. Góralska karczma nad morzem może mieć swój klimat, ale jeśli do jej projektowania i wykonania nie zabiorą się doświadczeni fachowcy posiadający odpowiednią wiedzę, to efekt ich pracy może okazać się odwrotny od zamierzonego: śmieszny i groteskowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing