Domy w kratę wczoraj i dziś

20 mar 2015 | 0 komentarzy
Z pewnością kojarzycie charakterystyczne domy w kratę. Ich otynkowane w jasnych kolorach elewacje, poprzecinane ciemnymi belkami, tworzą unikalne wzory i z daleka zwracają uwagę. Znamy je głównie z budownictwa historycznego, ale powstają także ich współczesne wersje.

tourismontheedge.com  Domy w kratę wczoraj i dziś

tourismontheedge.com

Technologia szachulcowa (słupowo-ryglowa) to rodzaj drewnianego budownictwa szkieletowego. Konstrukcję nośną takich domów stanowią elementy drewniane, przestrzenie pomiędzy którymi wypełnia się gliną i trzciną lub cegłą. Tego rodzaju budynki powstawały w XVIII i XIX wieku, można je było spotkać w całej Europie Północnej, na wsi i w miastach. Drewniany szkielet pełnił wówczas przede wszystkim funkcję usztywniającą i stabilizującą. W przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji wstawiano dyle, które owijano słomianymi powrósłami i oblepiano gliną. Następnie były one bielone wapnem, belki z kolei zabezpieczano smołą. To dawało charakterystyczny, jeszcze bardziej kontrastowy efekt. Drewniane belki tworzyły niepowtarzalne wzory złożone z prostokątów i trójkątów. Na naszych terenach z budownictwa szachulcowego, w ramach którego powstawały zarówno proste chałupy i budynki gospodarcze, jak i dwory oraz kościoły, szczególnie zasłynęło Pomorze Zachodnie. Za swoistą stolicę „Krainy w kratę” uchodzi wieś Swołowo koło Słupska. Dziś stare domy szachulcowe pieczołowicie się rekonstruuje. Prace są prowadzone nie tylko przy budynkach znajdujących się na miejscu, ale do Swołowa są także przenoszone obiekty znajdujące się w okolicy, które są rozbierane i od podstaw stawiane w Swołowie.

zagroda nr 8 Domy w kratę wczoraj i dziś

swolowo.pl

Domy szachulcowe to nie tylko zabytki. W tej technologii buduje się także nowe obiekty, najczęściej w regionach, gdzie tego typu architektura stanowi miejscową tradycję. Obecnie powstające domy szachulcowe zazwyczaj przyjmują prostą formę z dwuspadowym dachem, ale bywają realizowane też bardziej skomplikowane bryły, urozmaicone gankami i podcieniami.  Jednak aby osiągnąć efekt wizualny zbliżony do stylu budownictwa historycznego, można sięgnąć po znacznie prostsze środki. Zamiast stawiać ściany w konstrukcji szachulcowej, wystarczy ozdobić w ten sposób jedynie elewacje. W tym celu przed otynkowaniem ścian zewnętrznych (lub przed ich wykończeniem cegłami) trzeba nałożyć drewniany ruszt. W efekcie budynek będzie łudząco przypominał domy w kratę z historią w tle.

Teo 3 NF40 KO 7u med Domy w kratę wczoraj i dziś

tooba.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing