Domy szkieletowe – dlaczego nie cieszą się popularnością?

1 lut 2021 | 0 komentarzy
Choć domy szkieletowe są bardzo popularne w USA, Kanadzie czy krajach skandynawskich. U nas nie znalazły zbyt wielu zwolenników. Z zewnątrz wyglądają jak murowane, buduje się je szybko i nie trzeba robić przerw w trakcie zimy. Dlaczego więc tak niewiele osób się na nie decyduje?

frseg Domy szkieletowe   dlaczego nie cieszą się popularnością?

Domy drewniane a murowane – które są trwalsze?

Podstawową przyczyną braku zaufania do konstrukcji szkieletowej jest przywiązanie. W Polsce traktujemy swoje domy bardzo poważnie, a w USA czy Kanadzie ludzie zmieniają pracę, przeprowadzają się i sprzedają domy często bez żadnego zawahania. W Polsce domy się dziedziczy, buduje od razu dla wielu pokoleń, a dodatkowo jest to miejsce docelowe, gdzie często chcemy się zestarzeć. Nie jesteśmy też mobilni, cenimy sobie mieszkanie blisko pracy i miejsc, które lubimy.

Choć często mówi się, że dom murowany jest stabilniejszy, mocniejszy i trwalszy. Obawy nie mają uzasadnienia. Okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest w pełni porównywalny.

Domy szkieletowe a klimat w Polsce

Jeszcze innym mitem jest przekonanie o tym, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla surowego klimatu, jaki panuje w Polsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskim… a tam klimat jest po prostu surowszy. W tym przypadku cytowanie popularnego „sorry, taki mamy klimat” nie zadziała. Domy szkieletowe w Polsce mają szansę na duże powodzenie, a inwestorzy, którzy je wybrali często są bardzo zadowoleni z podjętej decyzji – nawet jeżeli dla innych była ona ryzykowna i nieprzemyślana.

3445 Domy szkieletowe   dlaczego nie cieszą się popularnością?

Inną rzeczą na którą powołują się przeciwnicy tej technologii budowania domu, jest fakt, że drewniane budownictwo niszczy nasze lasy. Od kilkunastu lat w Polsce jest dodatki bilans drzewny – wyrasta ich więcej niż się wycina! Nie bez znaczenia środowisko zostaje też dla producentów, ponieważ produkcję drewna doprowadzono już do perfekcji. Elementy konstrukcyjne do budowy domów szkieletowych mają ekonomiczne przekroje. Osoby, które są przeciwnikami „kanadyjczyków”, powinny zdać sobie sprawę, że do budowy dachu o tradycyjnej konstrukcji w domu murowanym, używa się tyle samo drewna… ile potrzeba do budowy całego domu szkieletowego (o podobnej wielkości).

Niektórzy używają argumentu, że polskie drewno jest złej jakości. Nie jest to prawdą. W USA drewno do budowy bierze się ze specjalnych plantacji, gdzie drzewo rośnie tylko kilkanaście lat. U nas korzysta się z drzew z lat 50. i 60.!

2525 Domy szkieletowe   dlaczego nie cieszą się popularnością?

Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji. Należy jednak pamiętać, że w Polsce jest coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych, które chcąc przekonać klientów do tej technologii – oferują całkiem przystępne ceny.

Domy kanadyjskie i ich cena

Domy w technologii szkieletu drewnianego są niewiele tańsze niż domy murowane. To jeden z powodów, dla których są tak mało popularne w Polsce. Trudno jest zrozumieć, dlaczego dom budowany w trzy miesiące z lekkich materiałów kosztuje prawie tyle samo co dom murowany stawiany w dwa, trzy lata.

Często podawanym argumentem jest to, że budowa domu w Polsce trwa długo, ponieważ nie bierzemy od razu kredytu, a po prostu budujemy dom z bieżących oszczędności. Spłacenie całego kosztu budowy w 3 miesiące może być prawdziwym utrapieniem i niewykonalną czynnością dla wielu rodzin. Krótki czas realizacji to plus dla tych, którzy myślą o szybkim kredycie i są gotowi na poniesienie kosztów związanych z robocizną oraz materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing