Domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie – technologia budowy

13 lip 2017 | 1 komentarz
Trzy technologie budowy drewnianych domów szkieletowych. Sporo je łączy, ale pojawiają się również istotne różnice. Najlepiej poznać wady i zalety wszystkich trzech typów konstrukcji, by dobrać dom najbardziej optymalny dla inwestora.

Technologia budowy domu kanadyjskiego

Dom kanadyjski opiera się na elementach konstrukcyjnych o grubości 38 mm. To najlżejsza z trzech omawianych konstrukcji. Domy kanadyjskie nazywa się też czasem amerykańskimi. Jedyna różnica polega na tym, że przy domach amerykańskich wymiary podaje się w calach (grubość elementów konstrukcyjnych w jednostkach imperialnych to 1,5 cala). Do konstrukcji ścian zewnętrznych stosuje się drewno o grubości 140 mm.

Wooden terraced house Säynätsalo Domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie   technologia budowy

Technologia budowy domu szwedzkiego

W systemie szwedzkim, nazywanym również systemem skandynawskim, elementy konstrukcyjne są grubsze niż w przypadku domów amerykańskich – słupy nośne mają grubość 45 mm. Wśród wad domów szwedzkich wymienia się często konieczność naprawdę dokładnego ich wykonania. Dziś na rynku istnieje wiele firm wyspecjalizowanych w stawianiu domów skandynawskich w polskich warunkach. Niemniej jednak w Szwecji, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami, firma wykonawcza musi udzielić przynajmniej 10 lat na postawiony dom. W Polsce okres gwarancyjny rzadko przekracza 5 lat.

wooden houses 796386 960 720 Domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie   technologia budowy

Technologia budowy domu niemieckiego

System niemiecki to system najcięższy. Elementy konstrukcyjne mają tutaj grubość 60 mm, a ściany zewnętrzne wykonuje się z litego drewna o grubości 60 mm. Domy te są prefabrykowane w specjalnych fabrykach domów, gdzie przygotowuje się nie tylko duże elementy montażowe, ale wręcz całe ściany wyposażone w okna, drzwi, progi, parapety itd. To sprawia, że budowa jest krótka, ale podnosi również cenę całości.

Podczas gdy „kanadyjczyki” stawia się zazwyczaj na placu budowy, domy szwedzkie i niemieckie są prefabrykowane. Oznacza to, że na miejsce budowy przyjeżdżają gotowe fragmenty domu, które ustawia się na przygotowanym wcześniej fundamencie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko, że elementy drewniane zamokną w czasie prac na budowie, a do gotowego domu można wprowadzić się już na 3 – 4 miesiące po rozpoczęciu budowy.

Wszystkie typy budynków stawia się przy wykorzystaniu wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego: struganego czterokrotnie z zaokrąglonymi narożnikami, które wilgotność nie przekracza 18%.

germany 1727461 960 720 Domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie   technologia budowy

Czym różnią się domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie?

Choć wszystkie te domy są budowane na drewnianym szkielecie, ich konstrukcja różni się. Domy kanadyjskie buduje się stawiając drewniane słupki oddalone od siebie o 30, 40 lub 60 cm. Co istotne, ta przerwa musi zawsze być dokładnie taka sama, także w miejscach, gdzie znajdują się drzwi i okna. W tych miejscach zamiast belek stosuje się nadproża, co sprawia, że budynek jest bardziej narażony na straty ciepła, trzeba zużyć też więcej materiału. W systemie szwedzkim liczba słupków jest znacznie ograniczona, nie ma więc potrzeby stosowania nadproży. Ich funkcję pełni deska zamocowana pod oczepem na całym obwodzie budynku. Domy niemieckie są prefabrykowane: na budowie montuje się całe ściany już wyposażone w okna i drzwi. Dzięki wyjątkowo precyzyjnemu połączeniu z dachem i fundamentem nie powstają mostki termiczne, co znacząco obniża koszty ogrzewania w przyszłości.

Fantasy Elves Fairy Tale Rural Butterflies House 2484359 Domy kanadyjskie, skandynawskie i niemieckie   technologia budowy

Teoretycznie domy budowane we wszystkich tych technologiach mogą z zewnątrz wyglądać podobnie, jednak zwyczajowo domy kanadyjskie wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym, bloczkiem kinkierowym lub sidewingiem. Dach najczęściej wykłada się dachówką bitumiczną, rzadziej ceramiczną. Domy szwedzkie, zgodnie ze skandynawskim wzornictwem, zazwyczaj wykańcza się przy pomocy ekologicznych materiałów, takich jak tradycyjny tynk, drewniana licówka oraz cegła okładzinowa. Na dachu zaś najczęściej kładzie się dachówki cementowe, ceramiczne lub blachodachówki. Ponieważ konstrukcja domów niemieckich jest bardzo ciężka i silna, można tutaj zastosować najcięższe materiały wykończeniowe, jak np. cementowa dachówka. Na poddaszu można zastosować zaś betonową wylewkę. Wykorzystanie tak solidnych elementów dodatkowo wzmacnia konstrukcję i sprawia, że budynek jest wytrzymały nawet na przejście huraganu.

Dom kanadyjski to bardziej elastyczny projekt, podczas gdy domy niemieckie i szwedzkie są do siebie bardzo podobne. Jeżeli chodzi o koszty budowy, zdecydowanie najdroższe okażą się domy niemieckie. Można je produkować jedynie w bardzo zaawansowanych fabrykach, głównie zlokalizowanych w Niemczech i Austrii. Średnie ceny domów kanadyjskich są niższe niż domów szwedzkich, jednak biorąc pod uwagę dłuższy okres budowy, a także możliwość zawilgotnienia części drewnianych materiałów na placu budowy, obie technologie okazują się kosztować podobnie.

1 komentarz

  1. Szwedzkie domy (a może lepiej powiedzieć domki i domeczki) są piękne! Jedna wizyta w Karlskronie i można zakochać się bez tchu :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing