Domy drewniane: kanadyjskie, niemieckie czy skandynawskie? Wybór stylu budynku

13 lip 2017 | 0 komentarzy
Planujesz wybudować własne drewniane cztery kąty? Świetnie! Zanim jednak się rozpędzisz, musisz zrobić mały research. Powiedzieć projektantom i architektom, że „marzy mi się dom drewniany” to zdecydowanie za mało! Wykonanie wykonaniu zdecydowanie nie jest równe.Drewno, jako materiał uniwersalny, doczekało się wielu styli budowlanych w których gra główną rolę. Dziś przybliżymy 3 najbardziej popularne modele domów z drzewa: niemiecki, kanadyjski oraz skandynawski. Każda koncepcja budowlana zmienia parametry, dzięki czemu możesz wybrać tą, która najlepiej odzwierciedla twoje potrzeby.

Landscape Scandinavia Nature Lake Norway House 2472395 Domy drewniane: kanadyjskie, niemieckie czy skandynawskie? Wybór stylu budynku

Dom drewniany: styl kanadyjski lub amerykański

Kanadyjski i amerykański styl to jedno i to samo – jednak europejscy projektanci zawsze wybiorą pierwszą nazwę do określania swoich projektów. Dlaczego? Chodzi o wymiary – w Kanadzie podawane one są w jednostkach, z którymi jesteśmy obyci: metrach i centymetrach. Amerykanie używają cali, z którymi pracuje się nam zdecydowanie gorzej.

Konstrukcja ścian, stropów i dachów domów kanadyjskich oparta jest na elementach o grubości 38mm. Dla ścian zewnętrznych ta wartość się zwiększa – używa się 140mm litego drewna. Są one dodatkowo wypełniane materiałem izolacyjnym – najczęściej watą szklaną. Elewację, na podkładzie z tynku i styropianu lub sidingu winylowego stanowi okładzina drewniana lub ceglana. Dach najczęściej pokrywa dachówka bitumiczna, rzadziej ceramika.

Domy kanadyjskie maja jedną wadę dla tych z nas którzy lubią ciepło – nad poszczególnymi otworami okiennymi i drzwiowymi stosuje się nadproża. Te zaś zwiększają liczbę słupków w ścianach, co wpływa na wyraźne obniżenie się poziomu izolacji. Oczywiście podstawowe parametry można modyfikować i postawić na większą warstwę izolacyjną, o ile dom jest budowany w miejscu w którym ma stać – należy jednak pamiętać, że ten rodzaj domów często jest konstruowany modułowo i gotowy budynek zostaje przywieziony na miejsce.

Dom drewniany Zakopane A 1126 M 04 Domy drewniane: kanadyjskie, niemieckie czy skandynawskie? Wybór stylu budynku

Dom drewniany: styl skandynawski (szwedzki)

Słupy nośne w przypadku skandynawskiego budownictwa są grubsze – mają ok. 45mm i składają się na złożone konstrukcyjnie ściany o grubości przynajmniej 23cm. Te z kolei wypełnione są materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna lub izolatory na bazie celulozy.

Kolejną różnicą między stylem skandynawskim a kanadyjskim są nadproża. Nasi północni sąsiedzi nie wykonują ich nad każdym poszczególnym otworem. Deskę pełniącą tę funkcję montują pod całym obwodem oczepu budynku.
Konstrukcję skandynawską dodatkowo usztywniają od wewnątrz płyta gipsowo-kartonowa, a z zewnątrz pilśniowe płyty bitumizowane. Elewacja takiego domu jest najczęściej, tak jak jego konstrukcja, wykonana z drzewa. Dzięki temu budynek prezentuje się dobrze w większości przestrzeni – czy to miejskich czy podmiejskich… czy też wiejskich.

Country Houses Wooden Houses Dune Color Helgoland 2164726 Domy drewniane: kanadyjskie, niemieckie czy skandynawskie? Wybór stylu budynku

Dom drewniany: styl niemiecki

Jest zdecydowanie cięższy konstrukcyjnie w porównaniu do dwóch poprzednich. Wszystko opiera się na elementach o grubości 60mm, a na konstrukcję ściany stosuje się elementy z drewna litego o grubości 16 cm. Odporne na wilgoć, drewnopochodne płyty stanowią dodatkowe usztywnienie ścian. Na dach kładziona jest dachówka ceramiczna lub betonowa.

Domy w stylu niemieckim stawia się z elementów prefabrykowanych, produkowanych z dbałością o wysoki stopień ich jakości.

Finland Porvoo Wooden Houses River On The Water 2182214 Domy drewniane: kanadyjskie, niemieckie czy skandynawskie? Wybór stylu budynku

A zatem – który dom drewniany wybrać?

Wszystko zależy od tego, co cenimy sobie w miejscu zamieszkania i czemu dokładnie ma służyć nasz dom. Przykładowo – dzięki niższej niż w większości przypadków izolacji, dom kanadyjski świetnie sprawdzi się na letnie miesiące – warto zatem postawić właśnie na ten styl przy budowie domku letniskowego. Styl skandynawski jest z kolei najbardziej uniwersalny i z łatwością może dopasować się do większości przestrzeni funkcjonalno-krajobrazowych. Jeśli zaś w naszym domostwie najbardziej cenimy solidność i jakość, dom niemiecki z pewnością sprosta naszym oczekiwaniom.

Należy również pamiętać, że pomimo istniejących standardów określonych dla przedstawionych typów budownictwa, gotowe projekty domów drewnianych można dostosować do własnych potrzeb poprzez adaptację. Warto zatem poszukać dobrego specjalisty (projektanta i architekta), który w swoich projektach będzie w stanie zachować elastyczność, wprowadzi do nich świeżość i nie będzie wahał się ich spersonalizować. W końcu dom ma być od fundamentów po dach twój – musi zatem spełniać wszystkie twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing