Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

1 gru 2019 | 1 komentarz
Domek na drzewie to idealne rozwiązanie dla całej rodziny. To przede wszystkim wspaniała zabawa, możliwość zagospodarowania nowej, choć zdecydowanie mniejszej przestrzeni, a dodatkowo opcja spędzenia czasu poza domem i wypoczynku bez konieczności wyjazdu. Jeżeli chcemy posiadać domek na drzewie, warto zastanowić się nad tym jakie warunki musimy spełnić, by móc bez przeszkód się nim cieszyć.

ciemny domek na drzewie drewno 1251795 Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Choć istnieje pewien krzywdzący stereotyp, że dom powinien być duży, od jakiegoś czasu powstaje coraz więcej budynków kierujących się zasadami minimalizmu, oszczędności i ekologii. Nie dotyczy to samej wielkości budynku, ale również skromnego umeblowania i braku zbędnych, zalegających w pomieszczeniu przedmiotów. Dla niektórych domek na drzewie to coś więcej niż forma rekreacyjna, do tego stopnia, że na drzewach powstają domki w pełni mieszkalne. Przede wszystkim jednak, jest to wspaniałe rozwiązanie dla całej rodziny na chwilę odpoczynku. Jeżeli pomieszczenia znajdujące się wśród latających przyjaciół stały się tak popularne, czy należy mieć na nie pozwolenie?

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę domku na drzewie?

W urzędzie miejskim można dowiedzieć się, czy nie jest wymagane pozwolenie na taką budowę. Mogą istnieć lokalne przepisy oraz ograniczenia wysokości, ale poza tym nie ma zasad, które należy spełnić. To co możemy zrobić dla siebie i swojej rodziny to zdobyć pewność, że drzewo lub drzewa na którym pragniemy zbudować domek znajduje się na naszej działce, a więc prawnie należy do nas, oraz ma odpowiednią kondycję. Powinno być zdrowe, mieć właściwy kształt pnia i kory. Jeżeli wybierzemy chore drzewo, które nie będzie w stanie utrzymać domku, możemy nie tylko się rozczarować, ale również stworzyć realne niebezpieczeństwo. Odpowiedni drzewostan to podstawa.

Grunt pod domkiem na drzewie

Domek na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, bowiem nie jest trwale związany z gruntem. Taka chatka kilka metrów nad ziemią może się składać nawet z kilku pomieszczeń połączonych przejściami, jeśli jako podporę dla nich wykorzystamy grupę nadających się do tego drzew – w tym właśnie siła odpowiedniego drzewa! Może też, teoretycznie, posiadać wszelkie przyłącza – również bez pozwolenia, choć w tej sytuacji jest to zależne od interpretacji. Taki domek budujemy w technologii drewnianej lub szkieletowej. Nie może mieć on typowych przyłączy instalacji (kanalizacji, wody, prądu).  Ale zawsze można zastosować alternatywne instalacje np. panele fotowoltaiczne, zbiorniki na wodę, albo toaletę kompostującą.

domek na drzewie drzewo 822349 Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Jeżeli chcemy bez przeszkód cieszyć się domkiem, musimy pamiętać o jeszcze kilku rzeczach. Przeczytasz o nich TUTAJ.

1 komentarz

  1. w dużych miastach trudno o prywatne drzewa wiec postaje coraz więcej domków na balkonach – taki miejsca wersja domku na drzewie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing