Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

1 gru 2019 | 4 komentarze
Domek na drzewie to idealne rozwiązanie dla całej rodziny. To przede wszystkim wspaniała zabawa, możliwość zagospodarowania nowej, choć zdecydowanie mniejszej przestrzeni, a dodatkowo opcja spędzenia czasu poza domem i wypoczynku bez konieczności wyjazdu. Jeżeli chcemy posiadać domek na drzewie, warto zastanowić się nad tym jakie warunki musimy spełnić, by móc bez przeszkód się nim cieszyć.

ciemny domek na drzewie drewno 1251795 Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Według definicji – domek na drzewie lub dom na drzewie to platforma i/lub mały budynek na gałęziach lub wokół pnia. Używany jest w celu rekreacyjnym, obserwacyjnym lub społecznym. Od lat 90. stanowi popularną opcję w Europie i Stanach Zjednoczonych. Domki na drzewie są atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych.

Domek na drzewie jest rozwiązaniem ekologicznym

Choć istnieje pewien krzywdzący stereotyp, że dom powinien być duży, od jakiegoś czasu powstaje coraz więcej budynków kierujących się zasadami minimalizmu, oszczędności i ekologii. Nie dotyczy to samej wielkości budynku, ale również skromnego umeblowania i braku zbędnych, zalegających w pomieszczeniu przedmiotów. Dla niektórych domek na drzewie to coś więcej niż forma rekreacyjna, do tego stopnia, że na drzewach powstają domki w pełni mieszkalne. Przede wszystkim jednak, jest to wspaniałe rozwiązanie dla całej rodziny na chwilę odpoczynku. Jeżeli pomieszczenia znajdujące się wśród latających przyjaciół stały się tak popularne, czy należy mieć na nie pozwolenie?

ladny domek na drzewie Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę domku na drzewie?

W urzędzie miejskim można dowiedzieć się, czy nie jest wymagane pozwolenie na taką budowę. Mogą istnieć lokalne przepisy oraz ograniczenia wysokości, ale poza tym nie ma zasad, które należy spełnić. To co możemy zrobić dla siebie i swojej rodziny to upewnienie się, że drzewo lub drzewa na którym pragniemy zbudować domek znajdują się na naszej działce, a więc prawnie należą do nas. Trzeba również sprawdzić ich kondycję. Drzewo powinno być zdrowe, mieć właściwy kształt pnia i kory. Jeżeli wybierzemy chore drzewo, które nie będzie w stanie utrzymać domku, możemy nie tylko się rozczarować, ale również stworzyć realne niebezpieczeństwo. Odpowiedni drzewostan to podstawa.

A10xu0tFK L. AC SL1500 Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Grunt pod domkiem na drzewie

Domek na drzewie nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, bowiem nie jest trwale związany z gruntem. Taka chatka kilka metrów nad ziemią może się składać nawet z kilku pomieszczeń połączonych przejściami, jeśli jako podporę dla nich wykorzystamy grupę nadających się do tego drzew – w tym właśnie siła odpowiedniego drzewa! Może też, teoretycznie, posiadać wszelkie przyłącza – również bez pozwolenia, choć w tej sytuacji jest to zależne od interpretacji. Taki domek budujemy w technologii drewnianej lub szkieletowej. Nie może mieć on typowych przyłączy instalacji (kanalizacji, wody, prądu).  Ale zawsze można zastosować alternatywne instalacje np. panele fotowoltaiczne, zbiorniki na wodę, albo toaletę kompostującą.

domek na drzewie drzewo 822349 Domek na drzewie bez pozwolenia na budowę

Jeżeli chcemy bez przeszkód cieszyć się domkiem, musimy pamiętać o jeszcze kilku rzeczach. Przeczytasz o nich TUTAJ.

4 Komentarze

 1. w dużych miastach trudno o prywatne drzewa wiec postaje coraz więcej domków na balkonach – taki miejsca wersja domku na drzewie

  Odpowiedz
 2. Super sprawa dla właścicieli większych działek :) U nas za niskie drzewa, poleca się, żeby budować na wysokości około 2 m. Na takie jeszcze trochę poczekamy :))

  Odpowiedz
 3. Skąd ta pewność, że taki domek nie wymaga choćby zgłoszenia ? – każda ingerencja w zagospodarowanie działki wymaga przecież uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – wyjątkiem jest jednorazowa zmiana zagospodarowania terenu trwająca do roku. To, że domek jest umieszczony na jakiejś wysokości ponad terenem nie oznacza, że znika on z pola widzenia, chcących wszystko nadzorować, urzędników.

  Odpowiedz
  • Oczywiście, istnieją lokalne przepisy, które mogą definiować takie kwestie, jednak domek na drzewie nie jest trwale związany z gruntem, co znaczy, że nie jest fundamentowany – a co za tym idzie, nie musi być zgłoszony.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing