Dom w lesie, las wokół domu

6 maj 2016 | 0 komentarzy
Drewniany dom w leśnej głuszy  to idealny pomysł na letnią siedzibę. Nie jest jednak prosty w realizacji. W większości przypadków – po prostu niemożliwy. Znacznie łatwiej stać się właścicielem lasu, niż zbudować w nim dom.

shutterstock 109321166 WGC Dom w lesie, las wokół domu

Shutterstock

W niektórych przypadkach może się jednak udać. Zatem jeśli ktoś marzy o budowie domku letniskowego w lesie, nie można z góry powiedzieć, że znajduje się na przegranej pozycji. Najpierw powinien przyjrzeć się lokalnym przepisom. Budowa domu na działce leśnej jest możliwa, gdy została przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku inwestor nie ma problemu; może planować budowę. Natomiast jeśli w planie miejscowym tereny leśne nie zostały przeznaczone do zabudowy, o inwestycji lepiej zapomnieć. Grunty leśne mogą zostać przeznaczone na cele nieleśne tylko wówczas, gdy taka możliwość została dopuszczona w planie. Ewentualnie można liczyć na to, że w przyszłości plan miejscowy zostanie zmieniony. Jeśli więc komuś bardzo zależy, to może podjąć taką próbę, ale bez gwarancji sukcesu. W tym celu powinien zaczekać aż pojawi się informacja o tym, że gmina zamierza zmienić plan miejscowy. Wówczas trzeba złożyć wniosek o odleśnienie działki w nowym planie lub o niewielką zmianę planu dla wybranego terenu. Stosowną zgodę, na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wyda marszałek województwa, po uprzednim pozytywnym zaopiniowaniu jej przez izbę rolniczą. Na tym jednak nie koniec. Działkę następnie trzeba wyłączyć z produkcji leśnej. W tym przypadku decyzję podejmuje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Jeśli las nie jest wyjątkowo cenny i nie stanowi części parku krajobrazowego, wyłączenie nie powinno stanowić problemu.

Z jeszcze inną sytuacją spotkają się inwestorzy, których działki nie zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku trzeba wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Najpierw jednak warto spróbować przekwalifikować grunt leśny na rolny. Decyzję dotyczącą przekwalifikowania lasów prywatnych wydaje starosta. Brak przekwalifikowania może stać się powodem odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy. Gmina może też odmówić jej wydania wówczas, gdy na przykład działka nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, a to częsty przypadek dotyczący gruntów leśnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing