Dom na wodzie

29 kwi 2014 | 0 komentarzy
Dom zlokalizowany bezpośrednio nad wodą, z pięknym widokiem, który na dodatek w każdej chwili można zmienić na nowszy i bardziej interesujący – taka koncepcja na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niemożliwej do zrealizowania. A tymczasem wcale nie jest aż tak utopijna, jak początkowo może się wydawać.

Aby podobną ideę zrealizować, wystarczy zamieszkać w domu na wodzie. Tego rodzaju konstrukcje stanowią element krajobrazu znany w krajach Europy Zachodniej od wielu lat. Najbardziej kojarzą się z kanałami Amsterdamu, popularne są nie tylko w Holandii, ale także m.in. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Przemierzając tamtejsze nabrzeża, zobaczymy nie tylko tradycyjne barki mieszkalne, ale również domy, których pomysłodawcami są sami właściciele, a także świetnie zaprojektowane, bardzo nowoczesne konstrukcje – dzieła znanych architektów.

httptwistedsifter.com1  Dom na wodzie

www.twistedsifter.com

Domy na wodzie są przede wszystkim mobilne. Aby zamieszkać w najbardziej dogodnej lokalizacji, nie trzeba kupować działki, a w razie, gdy dotychczasowe miejsce cumowania znudzi się lub z jakichś względów okaże się uciążliwe – można je zmienić. Przy czym nie wszystkie pływające domy poruszają się samodzielnie. Przemieszczać się mogą barki mieszkalne, wiele innych natomiast przetransportujemy wyłącznie przy użyciu holownika. Możliwość samodzielnego pływania zazwyczaj wiąże się z niższym komfortem mieszkania.

W Polsce budynki na wodzie to na razie pieśń przyszłości, ale pierwsze szlaki zostały już przetarte. Kamil Zaremba, inwestor z Wrocławia, po kilkuletnich zmaganiach związanych m.in. z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, osiągnął zamierzony cel i zamieszkał na wodzie. Trudność polegała m.in. na tym, że w polskich przepisach brakuje uregulowań dotyczących budowy podobnych obiektów. Domy na wodzie są traktowane jak statki; do ich powstania nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, trzeba natomiast uzyskać wszystkie dokumenty niezbędne dla jednostki pływającej, w tym wpis do Polskiego Rejestru Statków.

Konstrukcja wrocławskiego domu została oparta na specjalnym, betonowym „pływadle” – swoistych fundamentach, które zapewniły stabilność budynku. Resztę natomiast tworzy lekka konstrukcja – rodzaj drewnianej kratownicy wypełnionej ociepleniem – której środek ciężkości znajduje się praktycznie na linii wody.

httpforum.investmap.pl  Dom na wodzie

www.forum.investmap.pl

Właściciel pierwszego w Polsce domu na wodzie wymienia wiele jego zalet. Przede wszystkim – mobilność, ale także to, że w razie powodzi budynek nie ulegnie zniszczeniu. Planując realizację podobnej inwestycji, trzeba jednak zdawać sobie sprawę także z pewnych niedogodności. Ponieważ obiekt jest mobilny – nie uzyskamy w nim zameldowania i nie dotrze do nas listonosz. Na wodę i ścieki potrzebne będą zbiorniki. Zimą z kolei, podczas opadów śniegu, konieczne będzie tak częste odśnieżanie dachu, aby nie zebrało się na nim więcej niż 10 cm śniegu. Ale poza tym – najlepszą lokalizację (nad wodą) będziemy mieć zapewnioną. Można więc przewidywać, że w najbliższych latach w Polsce powstanie więcej domów na wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing