Dom kanadyjski – dlaczego warto go zbudować?

1 kwi 2021 | 2 komentarze




Drewniane domy szkieletowe są w Ameryce codziennością. W Europie najczęściej spotyka się je w krajach skandynawskich. Choć są tanie w budowie, ekologiczne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, w polscy inwestorzy podchodzą do nich sceptycznie. Czy mają rację?

2 Dom kanadyjski   dlaczego warto go zbudować?

Dom kanadyjski uważany jest za pierwowzór albo archetyp domu z drewna. Można zbudować go nawet w trzy miesiące, a brak mokrych prac sprawia, że nie ma przerw technologicznych, więc postęp prac zależy głównie od doświadczenia oraz sprawności ekipy budowlanej. Alternatywa, jaką jest dom murowany – to zazwyczaj 2 lata budowy. Również pod względem ceny, dom kanadyjski może być do 35% tańszy od murowanego. Jednym z powodów tego jest fakt, że zatrudniając ekipę montażową, nie musimy jej płacić za dodatkowe 1,5 roku pracy – skoro budowa zajmie do 6 miesięcy.

Głównym materiałem budowy domu kanadyjskiego jest drewno, a do ocieplenia stosuje się wełnę mineralną, płyty gipsowo-kartonowe i tynk organiczny. Nieużywanie tworzyw sztucznych oraz zdolność drewna do regulacji poziomu wilgoci daje mieszkańcom duży komfort. Nie trzeba też obawiać się takich rzeczy jak grzyb na ścianie, pleśń czy zaduch.

Jeżeli będziemy chcieli rozbudować dom kanadyjski, nie powinno być to dużym problemem – a na pewno okaże się łatwiejsze niż w przypadku domów murowanych. Jeden warunek: musimy mieć projekt przygotowany przez fachowca, ponieważ stabilność konstrukcji będzie kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa.

3 Dom kanadyjski   dlaczego warto go zbudować?

Dom kanadyjski jest energooszczędny?

Energooszczędność domu kanadyjskiego sprawia, że jest on:

1. tańszy w budowie

2. pozwala na oszczędzanie energii

Jeżeli zainstalujemy w domu energooszczędne rozwiązania, takie jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, nasz dom będzie zużywał mniej energii niż dom murowany. Dodatkowo, w domach szkieletowych nie ma mostków cieplnych, a ściany są dobrze zaizolowane.

Wady domów kanadyjskich

Dom kanadyjski to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą zbudować dom szybko i mają pieniądze lub korzystają z kredytu. Jeżeli chcieliśmy budować dom przez 2 lata, na bieżąco go spłacając, w tym przypadku będzie to praktycznie niemożliwe.

Jakie są inne wady domów kanadyjskich? Na pewno można wymienić:

  • łatwopalność
  • niewielką odporność na wiatr
  • szybko nagrzewający i wyziębiający się dom (co może być również zaletą, gdy np. nie korzystamy z ogrzewania, gdy nie ma nas w domu i włączamy je dopiero po powrocie z pracy)
  • słabą izolację akustyczną (właściciele domów kanadyjskich narzekają na to, że słyszą kroki osoby chodzącej po poddaszu oraz rozmowy osób znajdujących się w sąsiednich pomieszczeniach).

4 Dom kanadyjski   dlaczego warto go zbudować?

Dom kanadyjski – jakie drewno?

Drewna wysokiej jakości nie ma zbyt wiele w Polsce. Mimo to na pewno da się znaleźć odpowiednie, by zapewnić sobie codzienny komfort. Jeżeli nie chcemy zaufać naszym krajowym rozwiązaniom, musimy wiedzieć, że dobrej jakości drewno musi mieć gęste słoje, być wysuszone komorowo i czterostronnie ostrugane. Gdzie je znajdziemy? W polskich tartakach. Sprowadza się je z krajów skandynawskich, ponieważ jest tam taniej, a równocześnie lepiej – pod względem jakości produktu.

Fachowcy budujący dom kanadyjski – gdzie ich szukać?

Niestety, ale niewielu jest w naszym kraju fachowców, którzy wiedzą jak zbudować dom kanadyjski. Nie powinniśmy ufać osobom, które nie mają udokumentowanej pracy na takiej budowie. Warto otrzymać polecenie od bliskich znajomych lub rodziny, ewentualnie zapytać architektów lub deweloperów – to właśnie oni często mają kontakt z takimi wykonawcami. Jedną ze słusznych opcji będzie zaufanie firmom, które od lat działają na rynku i wolałyby nie tracić w oczach klientów. Lata doświadczenia zawsze pozytywnie wpływają na decyzję deweloperów.

2 Komentarze

  1. Czy możecie przytoczyć jakieś podstawy twierdzenia, że dom kanadyjski się szybko nagrzewa/wyziębia? Jeśli jest odpowiednio ocieplony grubą warstwą wełny mineralnej i jest zbudowany zgodnie ze sztuką, to według mnie nie jest prawda. Domy w technologii szkieletowej słyną z energooszczędności – jak niby dom który uznawany jest za energooszczędny miałby się szybko wyziębiać?

    Odpowiedz
    • Ponieważ dom kanadyjski nie ma bezwładności cieplnej to rzeczywiście wyziębia się szybciej niż dom w technologii tradycyjnej. Żeby ograniczyć straty ciepła można zaplanować w budynku mniej okien/mniejsze okna. Również odpowiednie ocieplenie np. wełną mineralną na pewno będzie pomocne, jednak mimo to domy szkieletowe nagrzewają się i wychładzają szybciej, choć zastosowanymi rozwiązaniami różnice można minimalizować. :)

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing