Dom drewniany a pozwolenie na budowę

5 kwi 2017 | 5 komentarze
W 2017 roku uprościły się przepisy związane z wystąpieniem o pozwolenie budowlane. Dzisiaj wiele prac budowlanych wystarczy jedynie zgłosić do urzędu. W przypadku małych domków letniskowych pozwolenie w ogóle nie jest potrzebne.

Prawo budowlane dokładnie tak samo traktuje domy murowane, jak i drewniane. W obu przypadkach trzeba wystąpić o pozwolenie budowlane lub poinformować urząd o planowanej budowie domu. Zgłoszenie budowy trwa znacznie krócej, jednak pozwolenie jest konieczne w niektórych przypadkach.

building 1080589 1920 HMS Dom drewniany a pozwolenie na budowę

Dom drewniany: pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgłoszenie budowy wiąże się z krótszym oczekiwaniem na odpowiedź urzędu – tylko 21 dni (+3 na odpowiedź urzędu). Dla porównania, wydanie pozwolenia budowlanego może trwać do 65 dni + 14 dni na odwołanie się od decyzji (które mogą wystosować np. sąsiedzi).

Pozwolenie budowlane jest niezbędne, gdy dom drewniany będzie oddziaływał na obszary poza działką inwestora. Mowa tu o takich przypadkach, w których dom będzie generował nieprzyjemne zapachy, hałas lub ograniczał dostęp światła dziennego do budynków zlokalizowanych na sąsiednich działkach. Jest to związane z koniecznością dania sąsiadom możliwości zgłoszenia sprzeciwu przeciwko budowie, które znacząco obniży standard ich życia.

Pozwolenie budowlane jest też wymagane, gdy działka znajduje się na terenie ochrony przyrody. Wówczas urząd potrzebuje więcej czasu na zbadanie, czy budowa domu nie będzie wywierać negatywnego wpływu na środowisko.

Zgłoszenie budowy a kredyt w banku

Ponieważ możliwość zgłoszenia budowy istnieje dopiero od początku 2017 roku, niektóre banki udzielające kredytu na budowę domagają się przedstawienia im pozwolenia budowlanego (nie akceptują samego zgłoszenia). Po złożeniu dokumentów, urząd je weryfikuje i ewentualnie wzywa inwestora do ich poprawy lub doniesienia kolejnych zaświadczeń. Następnie ustala strony postępowania (inwestor, właściciele sąsiednich działek) i zawiadamia ich o wszczęciu postępowania. Urząd ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (lub jego braku). Następnie strony mogą przez 14 dni odwołać się od decyzji urzędu.

Odpowiedź urzędu na zgłoszenie budowy

Zgłoszenie budowy oznacza znacznie krótszy okres oczekiwania na odpowiedź urzędu. Po złożeniu i weryfikacji dokumentów (tak samo jak w przypadku pozwolenia budowlanego) urząd ma 3 dni na zamieszczenie informacji o dokonanym zgłoszeniu w biuletynie informacji publicznej. Następnie w ciągu 21 dni może wydać decyzję o sprzeciwie wobec budowy. Brak sprzeciwu jest uważany za „milczącą zgodę” urzędu i traktowany jako zgoda na budowę. Urząd ma 3 dni na opublikowanie swojej decyzji w biuletynie publicznym. Nowością jest możliwość odebrania z urzędu zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu przed upływem okresu 21 dni (wcześniej urzędy nie miały takiej możliwości i każdorazowo należało czekać do upłynięcia całego terminu).

shutterstock 459758398 2lI Dom drewniany a pozwolenie na budowę

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia budowy i wydania pozwolenia budowlanego

Osoba, która planuje budowę domu, powinna swoje pierwsze kroki skierować do właściwego dla miejsca budowy Urzędu Powiatowego, Gminnego lub Dzielnicowego (wydział architektury lub urbanistyki). Najlepiej zrobić to na przynajmniej 2–3 miesiące przed planowanym terminem rozpoczęcia robót, ponieważ formalności mogą potrwać nawet kilkadziesiąt dni. Okres ten przedłuży się, jeżeli inwestor nie załączy od razu wszystkich potrzebnych dokumentów. Są 4 dokumenty, które należy złożyć zawsze. Oprócz tego, niektóre urzędy mogą wymagać dodatkowych dokumentów – należy więc zasięgnąć szczegółowych informacji w tym temacie u źródła.

Niezależnie od tego, czy w przypadku danej inwestycji wystarczy zgłoszenie budowy, czy potrzebne będzie pozwolenie budowlane, lista dokumentów jest taka sama:

 • projekt budowlany w 4 egzemplarzach. Na projekt budowlany składa się projekt zagospodarowania działki (terenu), a w nim: narysowane granice działki, wszystkie istniejące oraz planowane budynki, pasy zieleni, system odprowadzania ścieków, uzbrojenie działki oraz wszystkie charakterystyczne elementy. Drugim członem projektu budowlanego jest projekt architektoniczno-budowlany, czyli plan domu po wykonanej adaptacji do działki.
  oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (np. akt własności),
 • zaświadczenie o tym, że projektant odpowiedzialny za adaptację projektu domu należy do właściwej izby samorządu zawodowego,
 • decyzja o warunkach zabudowy (dla niektórych działek wystarczy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeżeli istnieje dla tej okolicy),
 • dodatkowo, jeżeli budynek lub jego część będzie przeznaczona na cele zarobkowe (np. sklep, salon usługowy itp.), należy dołączyć potwierdzenie zapłaty.

Jeżeli wszystko się powiodło i pozwolenie zostało wydane lub urząd wydał „milczącą zgodę” na budowę, prace budowlane należy rozpocząć w ciągu 3 lat – później wszystkie formalności należy powtórzyć od początku. Budowa zostanie uznana za rozpoczętą po wytyczeniu obiektów w terenie przez geodetę, po wykonaniu niwelacji terenu, po zagospodarowaniu terenu budowy (w tym budowa tymczasowych obiektów budowy) i po wykonaniu przyłączy do infrastruktury.

1 Dom drewniany a pozwolenie na budowę

Domy drewniane bez pozwolenia na budowę

Nowe przepisy budowlane ułatwią także budowanie małych domków letniskowych. Od początku bieżącego roku wolnostojące obiekty rekreacji indywidualnej (czyli proste domki letniskowe), wolnostojące altany oraz parterowe budynki gospodarcze o powierzchni nie większej niż 35 mkw. będzie można budować bez pozwolenia i bez zgłoszenia budowlanego (nie więcej niż 2 takie budowle na każde 500 mkw. działki). Wcześniej ich maksymalna wielkość wynosiła 25 mkw. Bez zgłoszenia będzie można zbudować też baseny i oczka wodne o powierzchni nie większej niż 50 mkw. Bez jakichkolwiek formalności będzie można też przebudować wolnostojące obiekty rekreacji indywidualnej o powierzchni do 35 mkw.

5 Komentarze

 1. Witam czy stawiając domek całoroczny drewniany bez pozwolenia do 35m2 będzie możliwość zwyczajnego zamieszkania w nim ? Czy to musi być działka budowlana ?

  Odpowiedz
  • W tej kwestii zapraszamy do rozmowy z naszym architektem – konsultacja telefoniczna jest bezpłatna. Podsyłamy kontakt: 52 384 49 90 lub mail projekty@tooba.pl.

   Odpowiedz
 2. Czy jeśli wybuduję dom 35m2 i zamieszkam z rodzinæ całorocznie na działce budowlanej to będzie to zgodne z przepisami? Czy aby na pewno nie muszę mieć projektu i zgody urzędu?

  Odpowiedz
 3. Witam, chcę na działce 3000m2 postawić 70m2 domek drewniany letniskowy. Czy potrzebuje pozwolenia na budowę?

  Odpowiedz
 4. Mam podobne pytanie z tym że chcę na działce 1000 m , do której jest trzech współwłaścicieli, postawić też domek letniskowy 70 m ale gotowy kupiony od kogoś …. załóżmy że przedzielony byłby ścianą ( jakby dwa domki bliźniaki dla dwóch właścicieli ) ale z jednym dachem. Jak to formalnie wygląda, traktowany jest jako jeden budynek czy wchodzi w skład tych możliwych na 100 metrów działki dwóch po 23 metrów?

  Czy mam do tego prawo bez zgłoszenia, czy na zgłoszenie czy na pozwolenie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing