Dom drewniany a kominek

26 wrz 2017 | 0 komentarzy
Postawienie kominka w domu wykonanym z drewna budzi wiele obaw. Nie są one nieuzasadnione, jednak przestrzegając zasad bezpieczeństwa można cieszyć się kominkiem w domu drewnianym. Zarówno wówczas, gdy kominek ma spełniać wyłącznie funkcje ozdobne, jak i wtedy, gdy ciepło z kominka ma ogrzać cały dom.

Nie można ukrywać – postawienie kominka w domu drewnianym wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem i obawy w tym względzie nie są nieuzasadnione. Z drugiej strony, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przeważająca większość domów budowana jest na konstrukcjach drewnianych, w wielu z nich stawia się kominki, a lokatorzy nie tracą masowo swoich domów w pożarach.

Kluczowym jest wybór odpowiedniego kominka, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, budowa optymalnego komina oraz eksploatacja zgodna z przeznaczeniem komina.

fireplace 1856024 960 720 Dom drewniany a kominek

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy planowaniu kominka

Kominek, który ma stanąć w domu drewnianym, musi spełniać nieco inne wymogi niż ten, który mógłby znaleźć się w domu murowanym. Przede wszystkim odradza się stawianie kominków otwartych – iskra lub żar mogą wypaść na podłogę i zaprószyć ogień. Kominka otwartego nie wolno nawet na chwilę zostawić bez nadzoru, natomiast po zamknięciu drzwiczek kominka zamykanego można spokojnie wyjść z domu.

Wybranie kominka zamkniętego to tylko połowa sukcesu. Bardzo ważny jest też sposób wykonania obudowy kominka. Wkład lub kaseta kominkowa mogą rozgrzewać się nawet do temperatury 400°C – oznacza to, że materiał bezpośrednio stykający się z wkładem musi być niepalny. Najlepszym rozwiązaniem są obudowy z naturalnych, niepalnych tworzyw, jak kamień. Dobrym rozwiązaniem są również cegły, płytki ceramiczne lub płyty g-k o podwyższonym stopniu ognioodporności. Oprócz tego wkład należy zaizolować wełną mineralną kominkową (lub innym podobnym tworzywem) oraz folią aluminiową. Taka dodatkowa izolacja ochroni obudowę oraz przylegające do kominka ściany. Jeżeli w obudowie wykorzystano elementy drewniane, należy je zabezpieczyć podwójną warstwą izolacji.

Żeby kominek się nie przegrzewał, konieczna jest cyrkulacja powietrza. W tym celu należy zamontować wkład w taki sposób, by powietrze mogło do niego dopływać od dołu. Z góry zaś należy wyciąć otwory, przez które wydzielać się będzie ciepłe powietrze, które następnie ogrzeje pomieszczenie. Wycięte otwory należy zabezpieczyć kratką z niepalnego materiału, np. z mosiądzu, aluminium czy stali.

fire 1801500 960 720 Dom drewniany a kominek

Zabezpieczenie drewnianych ścian przed ogniem

Gdy sam kominek jest już odpowiednio zabezpieczony, trzeba pomyśleć o jego najbliższym otoczeniu, czyli o ścianach. Kominek nie może bezpośrednio przylegać do drewnianej ściany (lub wykonanej z innych palnych materiałów). W takiej sytuacji należy wstawić między kominek a ścianę dodatkową ściankę murowaną lub wykonaną z płyt g-k, wyłożonych od strony sąsiadującej z kominkiem wełną mineralną i folią aluminiową. Na wysokości paleniska folia powinna mieć podwójną grubość. Tutaj, podobnie jak w przypadku obudowy kominka, również niezbędne jest umożliwienie cyrkulacji powietrza. Najłatwiej wyciąć w dodatkowej ściany dwa otwory – pod jednym u góry i na dole ścianki. Dzięki temu powietrze będzie chłodzić ścianę palną. Jeżeli zamiast kominka w pomieszczeniu ma stanąć koza, wówczas można zrezygnować z dodatkowej ścianki – na jej miejsce wystarczy wówczas zainstalować metalowy ekran.

Trzecim niezbędnym elementem dla zapewnienia bezpieczeństwa kominka w domu drewnianym jest odpowiedni komin. Odpowiedni, czyli wykonany na całej długości z niepalnych elementów, odpornych na bardzo wysoką temperaturę: temperatura dymu z komina może osiągać nawet 500°C, a gdy zapali się sadza – ponad 1.000°C. Komin musi mieć też odpowiednie rozmiary – co najmniej 14cmx14cm średnicy (15cm przekroju w przypadku kominów okrągłych) i przynajmniej 4 m wysokości. Jeżeli dach jest pokryty materiałem palnym (słoma, drewno), komin musi być wyprowadzony co najmniej 60 cm ponad dach (w przypadku pokrycia dachowego niepalnego wystarczy 30 cm). W przypadku gontów i strzech warto także dodatkowo przykryć komin siatką przeciwiskrową.

fireplace 2136532 960 720 Dom drewniany a kominek

Bezpieczne używanie kominka

Zbudowanie kominka zgodnie z zasadami bezpieczeństwa może nie wystarczyć, jeżeli na co dzień zapomni się o jego właściwej eksploatacji. Niezwykle istotne jest okresowe czyszczenie komina, które powinno być wykonywane 4 razy do roku. Na ścianach komina mogą osiadać niepalne, smołowate substancje. Jeżeli nie są czyszczone systematycznie, mogą się zapalić i wywołać pożar. Co więcej, jeżeli dojdzie do nieszczęścia i pożar wybuchnie, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej z pewnością w pierwszej kolejności sprawdzi, czy komin był właściwie oczyszczany. Jeżeli nie – ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

Ważne jest, by w najbliższej okolicy kominka (nawet zamkniętego) nie znajdowały się przedmioty łatwopalne. Na całej szerokości kominka posadzka przed kominkiem powinna być wyłożona materiałami niepalnymi, takimi jak kamień czy płytki ceramiczne. Taka linia zabezpieczająca powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 50 cm. Jest to potrzebne, by zapobiec zaprószeniu ognia przez wypadającą iskrę czy żar z kominka. Przedmioty takie jak firany, sprzęt RTV czy meble nie powinny znajdować się bliżej niż 80 cm od kominka.

relaxing 1979674 960 720 Dom drewniany a kominek

Na koniec, warto jeszcze przypomnieć, że do palenia w kominku nadaje się wyłącznie suche drewno. Wilgotne szczapy nie tylko dają mniej ciepła (ponieważ wędzą się zamiast palić), ale co gorsza ulatujące z nich substancje smoliste mogą zatykać kominek i stać się przyczyną pożaru w późniejszym czasie.

W drewnianym domu można postawić kominek w sposób bezpieczny, pod warunkiem zachowania uwagi i przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Ważne, by umiejętnie obchodzić się z rozpalonym ogniem oraz przeszkolić wszystkich domowników w zasadach rozpalania i utrzymywania ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing