Dlaczego warto wybrać drewno?

16 kwi 2014 | 0 komentarzy
Budowanie domów z drewna może wydawać się działaniem, które nie sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Wszak aby zbudować dom z bali, trzeba wyciąć odpowiednią liczbę drzew. Należy jednak pamiętać, że drewno jest surowcem odnawialnym, jego zastosowanie do budowy domów nie spowoduje więc wyczerpania się zapasów.

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, powierzchnia lasów co roku zwiększa się. Dzieje się tak przy jednoczesnym wzroście zainteresowania budownictwem drewnianym, choć pozornie wydaje się, że te dwa zjawiska nie powinny iść ze sobą w parze. Tymczasem zwiększone wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego powoduje, że podejmowane są działania mające na celu zapobiegnięcie radykalnemu zmniejszeniu się zasobów naturalnych. Innymi słowy – im więcej drzew się wycina, tym intensywniej zalesia się nowe tereny. W Unii Europejskiej jest realizowana zrównoważona gospodarka leśna, dzięki której powierzchnia lasów rośnie (o około 802 tys. ha rocznie) i pomimo wycinania sporej części zasobów, to ostateczny bilans i tak wychodzi na plus – w lasach rocznie przybywa blisko 250 mln m3 drewna.

iStock 000018175211Small Dlaczego warto wybrać drewno?

iStockphoto

Drewno jest zatem surowcem odnawialnym i nie należy obawiać się, że go zabraknie. Ponadto jest materiałem, który ulega biodegradacji. Zużyte, niepotrzebne deski nie powiększą góry śmieci, która będzie zajmować miejsce i rozkładać się przez kilkaset lat. Drewno nie stwarza problemów z utylizacją. Jeśli nie nadaje się do tego, aby je ponownie wykorzystać, to zawsze można je spalić.

Powszechnie wiadomo, że rosnące w lesie drzewa pochłaniają z atmosfery szkodliwy dwutlenek węgla, ale to, że podobną zdolność do oczyszczania atmosfery posiada również wycięte drewno, nie stanowi już tak szeroko upowszechnionej wiedzy. Drewno, z którego zbudowano dom, podobnie wiąże dwutlenek węgla i tym samym odciąża atmosferę. Posiada więc cechę, której na próżno by szukać wśród innych materiałów budowlanych.

Ekologiczność budownictwa drewnianego przejawia się także na samym etapie produkcji. Gdyby powstawało znacznie więcej domów drewnianych, to pojawiłaby się szansa na ograniczenie szkodliwego oddziaływania sektora budowlanego na stan środowiska naturalnego, a to dzięki m.in. mniejszemu zużyciu energii i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Przykładem może być wyprodukowanie tony tarcicy iglastej, które wiąże się z kilkukrotnie mniejszym zużyciem energii niż w przypadku wyprodukowania tony cegieł, betonu czy szkła.

Drewno jest zatem materiałem bardzo ekologicznym. Nie jest też pozbawione innych zalet. Stanowi doskonały materiał izolacyjny – jest energooszczędne (co także przyczynia się do zachowania środowiska naturalnego w dobrym stanie). Ma pozytywny wpływ na stworzenie we wnętrzach korzystnego mikroklimatu. Jest przy tym także bardzo trwałe, a solidnie wykonany dom drewniany nie ustępuje pod względem trwałości budynkom murowanym i tak samo może z powodzeniem służyć wielu kolejnym pokoleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing