Dawna architektura drewniana

7 paź 2014 | 0 komentarzy




Miłośnicy budownictwa drewnianego doceniają nie tylko jego współczesne oblicze, ale również dużo wcześniejsze przykłady drewnianych konstrukcji. Kilkusetletnie budowle drewniane nadal są obecne w naszym krajobrazie, trzeba tylko wiedzieć gdzie ich szukać. Zapraszamy zatem na wycieczkę szlakiem architektury drewnianej w Polsce.

head 1 Dawna architektura drewniana

www.drewniana.malopolska.pl

Przed wiekami wszystkie obiekty – od domów po kościoły – były budowane z drewna. Z czasem inne materiały, uważane za bardziej trwałe, wyparły drewno. O królu Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Oczywiście drewno nie zniknęło natychmiast, zastosowanie kamienia do budowy dopiero rozpoczęło ten proces, który ostatecznie dokonał się, gdy upowszechniło się użycie takich materiałów jak beton. W efekcie drewniane budynki prawie zupełnie zniknęły z naszego otoczenia. Obecnie moda na domy z bali wraca. Dzięki najnowszym technologiom jakość materiału budowlanego – a co za tym idzie – trwałość budowli jest zupełnie inna. Kto więc chce mieszkać w solidnym i ekologicznym domu, o korzystnym mikroklimacie, ten wybiera dom drewniany.

head Dawna architektura drewniana

www.drewniana.malopolska.pl

A historyczna architektura? Wbrew pozorom nie zniknęła całkowicie z naszego krajobrazu. Jej absolutnie wyjątkowe przykłady nadal możemy znaleźć w różnych częściach kraju. W czterech województwach (małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim) wyznaczono nawet Szlak Architektury Drewnianej. Składa się nań kilkaset bardzo różnorodnych obiektów – wiejskie chałupy, wille, dwory, dzwonnice, cerkwie, kościoły, leśniczówki oraz skanseny. Wszystkie budowle zostały wyposażone w tablice informacyjne, a dojazd do nich odpowiednio oznakowano. W niektórych budynkach działają muzea. Uruchomiono również stronę internetową, dzięki której można znaleźć informacje na temat poszczególnych obiektów, ich lokalizacji i zaplanować wycieczkę tym unikalnym szlakiem. Wyprawa może okazać się interesująca nie tylko dla miłośników domów z drewna, ale także dla wszystkich pasjonatów historii, a zwłaszcza historii architektury. Projekt jest wspierany przez konserwatorów zabytków oraz przez lokalne samorządy. W ostatnich latach najcenniejsze obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

head 3 Dawna architektura drewniana

www.drewniana.malopolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing