Czym jest adaptacja projektu gotowego?

22 sty 2018 | 0 komentarzy
Adaptacja to nic innego jak wprowadzenie do projektu pewnych przekształceń, których celem jest dopasowanie go do specyfiki działki budowlanej, na której ma on zostać zrealizowany. Rodzaj zmian wyznaczają czynniki takie jak: ukształtowanie terenu, strefa klimatyczna, poziom wód gruntowych oraz lokalne przepisy dotyczące zabudowy.

shutterstock 93376255 YIg Czym jest adaptacja projektu gotowego?

Zdarza się, że proces adaptacji projektu ogranicza się jedynie do kilku modyfikacji, na przykład przekształcenia fundamentów pod kątem warunków gruntowych, ale zazwyczaj wymaga jednak nieco większych poprawek. Mogą one dotyczyć na przykład zmiany położenia okien, drzwi, tarasu i balkonu, usunięcia albo dobudowania garażu lub przedsionka oraz wprowadzenia innego kąta nachylenia dachu.

Czym jest adaptacja gotowego projektu domu?

Budowa domu zawsze wiąże się z pewnymi dylematami i czasem długotrwałym szukaniem odpowiednich i funkcjonalnych rozwiązań. Jedną z problematycznych kwestii często jest znalezienie idealnego projektu, który doskonale spełni nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalne, a jednocześnie będzie możliwy do zrealizowania na zakupionej przez nas działce. Jeśli zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie adaptacja projektu gotowego, czy też tworzenie projektu na indywidualne zamówienie, przeczytaj poniższy artykuł.

Adaptacja projektu gotowego – wady i zalety

Główną wadą adaptacji jest to, że nie pozwala ona na tak swobodne dostosowanie projektu do panujących warunków, jak podczas tworzenia go na indywidualne zamówienie. Każde dzieło architektoniczne jest chronione prawami autorskimi, więc będziemy mogli wprowadzić tylko takie modyfikacje, które zostały uwzględnione w jego dokumentacji. Każda inna zmiana będzie musiała zostać poparta pisemną zgodą autora projektu. Niewątpliwą zaletą adaptacji jest jednak to, że jest ona znacznie tańsza niż wykonywanie projektu na zamówienie. Za gotowy projekt domu zapłacimy około 1500-3000 zł, a za jego adaptację – dodatkowo 1500 zł wzwyż. Choć może się to wydawać dość dużym kosztem, w rzeczywistości i tak wyniesie znacznie mniej niż stworzenie projektu indywidualnego. Poza tym jest to znaczna oszczędność czasu – projektowanie może potrwać wiele tygodni lub miesięcy, a tutaj możemy zdecydować się na kupno gotowej koncepcji dostępnej od ręki w biurze architektonicznym.

shutterstock 456469786 MMm Czym jest adaptacja projektu gotowego?

Proces adaptacji – o czym musisz pamiętać?

Adaptacja może zostać przeprowadzona jedynie przez uprawnionego projektanta, będącego członkiem Izby Architektów. Po wprowadzeniu i zatwierdzeniu zmian staje się on autorem danej pracy i odpowiada za jej poprawność oraz dokumenty. Pamiętaj, że udając się do jego biura, powinieneś mieć ze sobą pełną dokumentację projektu w czterech egzemplarzach, Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, mapę geodezyjną oraz informacje dotyczące warunków technicznych przyłączeń elektrycznych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Warto skonsultować się z architektem jeszcze przed zakupem projektu – może się okazać, że niektóre modyfikacje nie będą mogły zostać zrealizowane na danej działce budowlanej i poniesiemy niepotrzebne koszty. Porady można zasięgnąć także u ekipy budowlanej, która będzie realizowała budowę, gdyż udzieli ona przydatnych wskazówek odnośnie zastosowania wybranych rozwiązań w praktyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing