Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Koszty instalacji!

1 lip 2020 | 0 komentarzy
Dlaczego inwestorzy wybierają pompę ciepła? Mają przekonanie, że dzięki niej obniżą koszty ogrzewania swojej posiadłości. Czy to rzeczywiście prawda? Ile właściciele pomp ciepła płacą za prąd? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule!

Heat Pump Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Koszty instalacji!

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Koszt pompy ciepła oraz jej instalacji zwraca się w bardzo długim czasie – to jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyborem tego rozwiązania. Zwrot kosztów może zająć nawet kilkanaście lat. Koszty podane w tabelce dotyczą opłat za całkowite zużycie prądu, co oznacza, że zawierają również rachunki za oświetlenie oraz zużycie prądu za sprzęty  elektryczne w domu.

Przechwytywanie Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Koszty instalacji!

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania, jest nastawianie różnych wartości temperatury w ciągu całego dnia. Jak? Dla przykładu, pompa może być nastawiona na maksymalne grzanie w nocy (gdy prąd pobierany jest w niższej taryfie). Ciepło wyprodukowane w nocy zostaje wtedy zakumulowane w buforze, a w dzień włącza się tylko okresowo, aby dogrzewać dom.

Inną metodą jest wyłączenie grzania wtedy, gdy rodziny nie ma w domu (zazwyczaj są to godziny między 8:00 a 16:00 lub wcześniej, gdy najmłodsi wracają ze szkoły). Pompę ciepła można automatycznie zaprogramować na wyłącznie ogrzewania od konkretnej godziny.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Poza plusami i minusami tego rozwiązania, bardzo ważne jest pytanie o jego koszty. Jednak tu sprawa nie jest taka prosta. O wiele droższa jest gruntowna pompa ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna – ale niestety, jest ona mniej efektywna.

Gruntowna pompa ciepładziałanie jej polega na korzystaniu z energii znajdującej się w gruncie. Pobieranie energii następuje przez ogrzewanie się cieczy, która krąży w kolektorze gruntownym, po to, by następnie dostarczyć wydobyte ciepło do pompy oraz budynku. To rozwiązanie wydajne, opłacalne oraz trwałe – a to tych cech wśród swoich domowych udogodnień szukają inwestorzy. Realizacja dolnego źródła ciepła to koszt ok. 15 tysięcy złotych. Dodatkowy zakup dobrej pompy ciepła oraz montaż systemu może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Sam proces instalacji związany jest z formalnościami, co może wygenerować dodatkowe koszty.

Powietrzna pompa ciepła – wykorzystuje do produkcji ciepłą energię z powietrza. Nie jest to jednak zawsze wydajne urządzenie. W czasie większych mrozów, koniecznie może okazać się dogrzanie domu grzałką elektryczną. Urządzenie centralne to koszt od 15 do 35 tysięcy złotych. Wszystko zależy od funkcji sprzętu oraz jego jakości. Tani montaż to zaleta, którą cenią inwestorzy. Całkowity koszt szacuje się średnio na 30 tysięcy złotych (wliczając w to instalacje oraz urządzenie).

plumber 4130415 960 720 Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Koszty instalacji!

Czy pompa ciepła wystarczy, by ogrzać dom?

Teoretycznie – tak, ale nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Uzależnianie się od jednego źródła ciepła jest ryzykowne. Dodatkowo, korzystanie tylko z pompy ciepła może być nieopłacalne podczas większych mrozów. Poleca się skorzystać z pomocy innych rozwiązań, takich jak rekuperacja, kocioł gazowy, węglowy lub kominek. Również połączenie instalacji z systemem fotowoltaicznym to opcja, którą polecają inwestorzy. Darmowa energia może zasilić pracę pompy ciepła.

Wady i zalety posiadania pompy ciepła

 

navigator 2904636 1280 Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła? Koszty instalacji!

Do najważniejszych zalet pompy ciepła należą: 

fakt, że jest bezobsługowa (jeżeli jest dobrze dobrana do budynku), jest ekologiczna oraz tania w eksploatacji, niektóre rodzaje pomp ciepła są łatwe w montażu i mogą być zainstalowanie praktycznie w każdym budynku, jest to również NAJBEZPIECZNIEJSZY sposób ogrzewania domu.

Do najważniejszych wad posiadania pompy ciepła należy zaliczyć: 

wysokie koszty zakupu oraz instalacji (oraz ich zwrot dopiero po kilkunastu latach), uzależnienie od energii elektrycznej – gdy ta ulegnie awarii, praca pompy jest niemożliwa, dodatkowo –  instalacja, która jest wydajna zajmuje sporo miejsca, a pompy ciepła często pracują głośno.

Czy opłaca się posiadać pompę ciepła?

W większości przypadków zwrot kosztów inwestycji to od 10 do 15 lat. Dla niektórych będzie to zdecydowanie zbyt długo, podczas gdy inni uznają to za idealne rozwiązanie. Mimo to, trzeba przyznać, że pompy ciepła są popularne i zdobywają uznanie wielu inwestorów. Istnieją także specjalne programy dofinansowań do instalacji pompy ciepła – więc jeżeli do teraz nie byliśmy pewni tego rozwiązania, ten fakt, powinien przemówić na rzecz wyboru tego urządzenia do swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing