Ciepłe panele słomiane w budowie domu

10 kwi 2017 | 0 komentarzy
Panele słomiane umożliwiają budowę domu w sposób szybki i ekologiczny. Słoma charakteryzuje się dużą izolacja termiczną oraz akustyczną. Jest też surowcem tanim i występującym na terenie całego kraju.

Izolacja ścian drewnianego domu słomą nie jest pomysłem nowym. Nowe natomiast są technologie, które umożliwiają wyprodukowanie gotowych paneli słomianych na miejsce upychania słomy w ścianach. Jedną z największych zalet paneli słomianych jest szybkość ich montażu. Na stronie internetowej jednej z firm można przeczytać, że na odpowiednio przygotowanym placu budowy dwie osoby (bez użycia dźwigu) mogą postawić 100 mkw. ściany w ciągu 1–2 dni. Pośpiech przy wykorzystaniu słomy jest wskazany: słoma może łatwo zawilgotnieć, póki jest nieotynkowana i narażona na bezpośrednie opady. Dlatego im szybciej można zmontować panele, tym lepiej.

iStock 000003370309Small uwV Ciepłe panele słomiane w budowie domu

Zalety paneli słomianych

Panele słomiane są po pierwsze niezwykle ekologiczne. Słoma to pozostałość po koszeniu zboża, niejako produkt dodatkowy. Szacuje się, że w Polsce nadwyżka słomy to około 10–12 mln ton rocznie. Zboże rosnąc absorbuje dwutlenek węgla, wobec czego poprawia jakość powietrza. Dla porównania – wytwarzanie cementu powoduje liczne zanieczyszczenia nie tylko powietrza, ale również hałas i emisję metali ciężkich do atmosfery.

Ponieważ zboża uprawiane są na terenie całego kraju, nie ma potrzeby transportowania czy sprowadzania słomy z daleka. Każda firma produkująca panele słomiane może z powodzeniem kupować słomę w najbliższej okolicy. Dom zbudowany ze słomy i drewna jest tez w pełni biodegradowalny – kiedy jego użytkowanie jest skończone (a dobrze zbudowany dom z tych materiałów może służyć nawet przez 100 lat), nie pozostają żadne trudne do zutylizowania odpadki. Także na etapie budowy takich trudnych do zutylizowania odpadów pojawia się bardzo niewiele.

Poza ekologią, słoma posiada także inne zalety. Wszystkie zostały poparte badaniami, wykonywanymi między innymi na Uniwersytecie w Kownie (na Litwie domy z paneli słomianych są znacznie popularniejsze niż w Polsce). Panele okazały się bardzo odporne na uderzenia, a także zawilgocenia – tutaj warunkiem jest oczywiście odpowiednie zamontowanie i otynkowanie ścian. Domy wzniesione z paneli spełniają wymagania, które stawia się domom energooszczędnym oraz pasywnym. To dzięki izolacyjnym właściwościom słomy, która latem pomaga chłodzić, zaś zimą dogrzewać pomieszczenia. W praktyce oznacza to, że rachunki za ogrzewanie będą znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnego domu.

Stawianie domu z paneli słomianych niweluje również powstawanie tzw. mostków cieplnych – dzięki dokładnemu połączeniu naturalnych surowców. To sprawia, że ciepło równomiernie rozchodzi się na terenie całego domu.

shutterstock 521690845 5DG Ciepłe panele słomiane w budowie domu

Modelowy dom z paneli słomianych

Odpowiedzią na pytanie, czy domy z paneli słomianych to dobra inwestycja, zajął się Uniwersytet w Bath. Zadaniem uczelni jest wyszukanie alternatywnych materiałów budowlanych, których produkcja nie powoduje zwiększenia wydzielania CO2. W przypadku słomy można mówić o zerowej, czy wręcz ujemnej emisji, ponieważ zboże rosnąc absorbuje dwutlenek węgla. Budowa eksperymentalnego domu z prefabrykowanych paneli pozwoliła na odpowiedź na wiele trudnych pytań.

  1. Czy domy ze słomy są łatwopalne? Nie. Słoma w panelach jest zbita bardzo gęsto i od dwóch stron szczelnie przykryta tynkiem wapiennym. Ponieważ wewnątrz praktycznie nie ma powietrza, rozszerzenie się ognia jest mało prawdopodobne. Panele ModCell, z których zbudowano eksperymentalny dom, zyskały certyfikat odporności ogniowej na 2 godziny (czyli dwa razy więcej niż wymagają przepisy budowlane w Wielkiej Brytanii).
  2. Czy domy ze słomy są narażone na ataki gryzoni? Takie niebezpieczeństwo występuje tylko w przypadku odkrycia tynku na panelu. Słoma nie ma dużej wartości odżywczej, z tego względu nie jest więc obiektem ataków myszy czy szczurów. Mimo tego niektórzy producenci wyposażają swoje panele słomiane w siatki o bardzo drobnych oczkach, które uniemożliwiają gryzoniom wejście do środka panelu.
  3. Czy domy ze słomy są podatne na wilgoć? Słoma wystawiona przez dłuższy czas na wilgotność powietrza przekraczającą 25% może zacząć gnić. Na szczęście wapienne tynki są paroprzepuszczalne, wobec czego wnętrze panelu oddaje nadmiar wilgoci do otoczenia. W modelowym domu w Bath średnia wilgotność słomy przez cała dobę wynosiła około 15%.
  4. Czy domy ze słomy są trwałe? Według naukowców dom jednorodzinny z paneli słomianych nadaje się do zamieszkania przez 50 – 60 lat. Obecnie na świecie istnieją także domy słomiane, których wiek przekracza już 100 lat. Wszystkie materiały wykorzystane do budowy domu z paneli słomianych mogą zostać łatwo zdemontowane i poddane recyklingowi, wykorzystane ponownie na budowie (np. z wapna można ponownie wykonać tynki), zaś słoma i drewno mogą zostać wykorzystane jako opał.

Wybudowanie domu rodzinnego z ciepłych paneli słomianych jest możliwe i niezwykle ekologiczne. Choć na razie tego typu budynki stanowią w Polsce rzadkość, warto wziąć taką opcję pod uwagę przy planowaniu budowy domu. Poza ekologią, wśród zalet domu ze słomy należy wymienić szybkość budowy, bardzo zdrowe otoczenie (same naturalne materiały) oraz niski koszt głównego surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing