Cicho jak w domu szkieletowym

20 kwi 2016 | 0 komentarzy
Lekkie ścianki działowe w konstrukcji szkieletowej budzą obawy inwestorów. Niepokój jest związany z zapewnieniem komfortu porównywalnego do warunków panujących w domach murowanych. Czy jest uzasadniony?

W Polsce domy szkieletowe powoli poszerzają grono swoich zwolenników. Zła sława, która się za nimi ciągnie, wynika z błędów, jakie popełniały niedoświadczone ekipy budowlane w latach dziewięćdziesiątych. Brakowało wówczas odpowiedniego materiału budowlanego i wyszkolonych fachowców, przez co domy były obarczone usterkami. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Powstają solidne i komfortowe domy szkieletowe. Czy są również ciche?

shutterstock 256670308 KpV Cicho jak w domu szkieletowym

Shutterstock

Ich izolacyjność akustyczna zależy od projektu, staranności, z jaką zostanie on zrealizowany, oraz jakości materiałów, które do tego celu będą użyte. Aby efekt był satysfakcjonujący, odpowiednie rozwiązania muszą zostać zawarte w projekcie. W tym celu tak planuje się układ funkcjonalny, aby pomieszczenia, które są źródłem hałasu, znalazły się na uboczu i były jak najbardziej odseparowane od pozostałych wnętrz.

Trzeba także zadbać o odpowiednią izolacyjność akustyczną wszystkich przegród. Ściany wewnętrzne są najbardziej narażone na przenoszenie dźwięków powietrznych pochodzących z wnętrza domu. Dlatego też w ścianach działowych, pomiędzy ich szkieletem a okładziną, umieszcza się warstwę izolacji akustycznej. Izolacja bywa wzmacniana drewnianym rusztem. Opinią znakomitego materiału tłumiącego cieszy się wełna mineralna. Jeśli między okładzinami pozostaną zachowane odpowiednie odległości i większe przerwy między słupkami, można między nimi umieścić warstwę izolacji o większej grubości, co korzystnie wpłynie na izolacyjność akustyczną przegrody. Dla poprawienia efektu dodatkowo profile można okleić folią dźwiękoizolacyjną. Należy to zrobić w taki sposób, aby folia nie dotykała wełny mineralnej. Z kolei jeśli chodzi o jakość okładzin montowanych do szkieletu, to warto zwrócić uwagę na ich elastyczność oraz grubość. Im są grubsze i bardziej elastyczne, tym lepiej. Płyty kartonowo-gipsowe są nawet sprzedawane w specjalnej wersji akustycznej.

Zapewnienie dobrej izolacyjności przegród wewnętrznych wymaga zadbania także o takie szczegóły, jak gniazda, puszki instalacyjne itp. Tego rodzaju elementy nie powinny być umieszczane naprzeciwko siebie w jednej ściance, ale zostać przesunięte względem siebie o co najmniej pół metra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing