Budowa z prefabrykatów

5 mar 2014 | 0 komentarzy
Jeśli podczas budowy domu czas jest tym czynnikiem, do którego przywiązujemy największą wagę, a przy tym nie jesteśmy zmuszeni do finansowego etapowania inwestycji, to warto zainteresować się technologią drewnianą prefabrykowaną.

O domu z prefabrykatów możemy mówić wówczas, gdy większość elementów, z których składa się obiekt, powstaje w hali produkcyjnej, przy czym chodzi tutaj o wielkogabarytowe części, takie jak fragmenty stropów, ściany czy jeszcze większe moduły przestrzenne. Prefabrykatami są także określane drobniejsze elementy ścienne: płyty, panele itp. Przygotowane w fabryce poszczególne części domu przyjeżdżają na plac budowy gotowe. Niektórzy producenci przywożą nawet całe ściany, które na miejsce są dostarczane wraz z zamontowanymi oknami oraz gotową elewacją. Jest to tzw. prefabrykacja zamknięta, w odróżnieniu od otwartej, gdzie po zmontowaniu konstrukcji ścian i dachu na placu budowy wykonuje się pozostałe prace budowlane. Składanie domu na miejscu może trwać zaledwie kilka dni, a przygotowanie budynku „pod klucz” – trzy-cztery miesiące. Domy powstają więc bardzo szybko – jak konstrukcje z klocków. Warunki pogodowe nie mają przy tym większego znaczenia; ze względu na brak tzw. prac mokrych obiekty z prefabrykatów mogą być realizowane o dowolnej porze roku.

shutterstock 110376596 Budowa z prefabrykatów

Shutterstock

Materiałem budowlanym stosowanym do wytwarzania prefabrykatów jest certyfikowane drewno klejone, czterostronnie strugane i suszone komorowo. Tak zabezpieczony budulec charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na wilgoć, a jego ewentualne uszkodzenia w prosty sposób można naprawić. Zaletą domów wykonanych z prefabrykatów jest również łatwość ich przebudowy i rozbudowy. Technologia prefabrykowana umożliwia przy tym realizację budynków energooszczędnych, w tym także pasywnych. Dzieje się tak między innymi za sprawą doskonałych materiałów, z których są wykonane przegrody zewnętrzne, a także dzięki wyjątkowej szczelności łączeń pomiędzy poszczególnymi elementami.

Rozważając realizację domu w tego rodzaju technologii, trzeba jednak zdać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Bryła budynku nie może być bogata w finezyjne urozmaicenia, przeciwnie – powinna być prosta i zwarta, z dachem dwu- lub czterospadowym. Tego rodzaju wymogi są stawiane przez proces produkcyjny, podczas którego bardzo dużą wagę przywiązuje się do precyzyjnego wykonania poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie domu prefabrykowanego, to pozbędziemy się problemów związanych ze zmianami kolejnych ekip budowlanych i ich kontrolą. Realizację budynku przeprowadzą specjalnie wyszkoleni specjaliści. Minusem są jednak koszty, które zazwyczaj okazują się wyższe niż podczas finansowania analogicznej budowy prowadzonej systemem gospodarczym. Trzeba mieć przy tym zgromadzoną całą sumę, tego rodzaju budowa nie pozwala bowiem na etapowanie, a ewentualne przestoje są niekorzystne i nie powinny się przeciągać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing