Budowa domu modułowego systemem gospodarczym

7 lis 2014 | 0 komentarzy
Realizacja domu z prefabrykatów to sposób na skrócenie czasu budowy. Wyspecjalizowana ekipa postawi budynek w ciągu kilku tygodni. Montażu domu modułowego można też podjąć się we własnym zakresie. Ta opcja kusi inwestorów możliwością obniżenia kosztów, ale – uwaga – zadanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Niektórzy producenci domów modułowych pozwalają inwestorom na dokonanie wyboru: mogą zlecić montaż prefabrykatów specjalistom z firmy producenta lub podjąć się tego zadania we własnym zakresie. Klienci, wybierając drugą opcję, kierują się przede wszystkim perspektywą oszczędności, budowa domu z gotowych części często wydaje się przy tym zadaniem stosunkowo nietrudnym. Tymczasem wyzwanie wcale nie jest łatwe. Niedostateczna znajomość technologii to spory problem, a koszty błędów popełnionych przez niedoświadczoną ekipę mogę znacznie przewyższyć oszczędności, na które liczył inwestor.

iStock 000016053448XSmall wgf Budowa domu modułowego systemem gospodarczym

iStockphoto

Jakie błędy mogą zdarzyć się podczas budowania domu modułowego tzw. systemem gospodarczym? Przede wszystkim realizując budynek w ten sposób, zazwyczaj zatrudnia się kilka ekip; jedni specjaliści wykonują fundamenty, drudzy instalacje, a jeszcze inni stawiają ściany. Nawet jeśli każda z ekip jest odpowiednio wykwalifikowana i właściwie wykonuje swoją robotę, to problemem może okazać się współpraca pomiędzy poszczególnymi fachowcami. I nie chodzi tutaj tylko o ewentualne kłopoty z komunikacją, tylko o nieuwzględnienie prac jednych fachowców przez drugich, co może na przykład skutkować uszkodzeniem efektu prac jednej ekipy przez drugą.

Inwestorzy często też nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna przy budowie domów modułowych jest precyzja. Tutaj często liczy się każdy milimetr. Dotyczy to także fundamentów, od których zależy, czy budynek będzie stabilny, trwały i odporny na osiadanie. Różnice w poziomie płyty fundamentowej wielkości 3-4 milimetrów mogą znacznie utrudnić postawienie ścian i nawet o kilka tygodni wydłużyć proces budowy.

shutterstock 76118893 rFb Budowa domu modułowego systemem gospodarczym

shutterstock

Budując dom modułowy, nie warto też oszczędzać na jakości materiałów. Ściany bez wiatroizolacji, wykończone tańszym styropianem zamiast wełną, mogą kusić atrakcyjną ceną. Ale jest to propozycja oszczędności, które szybko okażą się bardzo pozorne. Bez właściwej wentylacji i termoizolacji dom będzie ulegać wychładzaniu, ściany będą przemarzać i porastać grzybem, a koszty ogrzewania – nieprzyjemnie rosnąć. Taki eksperyment z oszczędzaniem trudno więc uznać za udany. W systemie modułowym istotny jest każdy etap prac, a doświadczenie fachowców – nie do przecenienia. Trzeba o tym pamiętać, rozważając złożenie domu we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing