Boazeria, panele, korek

26 lut 2015 | 0 komentarzy
Jeśli zamierzamy ozdobić ściany naszego mieszkania drewnem lub jego pochodnymi, to do wyboru mamy kilka różnych materiałów: boazerię, panele drewniane, płyty fornirowane, korek.

shutterstock 143803831 mUi Boazeria, panele, korek

shutterstock

Lakierowana boazeria, kładziona od podłogi po sufit, była niegdyś traktowana jako materiał luksusowy. Pojawiała się w mieszkaniach z wielkiej płyty i wszędzie wyglądała identycznie. Czasy się jednak zmieniły, moda minęła i z boazerii

shutterstock 89594650 kTE 200x300 Boazeria, panele, korek

shutterstock

częściej zaczęto żartować, niż o niej marzyć, wydawało się więc, że ten pomysł na dekorowanie ścian na wieki odszedł do lamusa. Mody jednak zmieniają się bardzo szybko. Boazeria wraca, ale w nowszej, odświeżonej odsłonie. Jej powrót do łask niewątpliwie jest związany z rosnącą popularnością drewna. Ale nowa boazeria nie wygląda identycznie jak przed laty. Deski są szersze i układa się je nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Nie muszą dekorować całych ścian, mogą ozdabiać tylko ich części. Nierzadko łączy się ze sobą różne gatunki drewna. Boazeria rzadziej jest pokrywana lakierem, a częściej stosuje się preparaty pogłębiające barwę i fakturę materiału. Bywa też malowana farbami. Ten sposób pozwala na odświeżenie starej boazerii (po wcześniejszym usunięciu lakieru). Miłośnicy aranżacji w stylu skandynawskim malują deski na biało, niewielkim kosztem i wysiłkiem zmieniając wystrój z późnego PRL-u na skandynawską lekkość i prostotę.

httpimactoy.com  Boazeria, panele, korek

imactoy.com

Tańszą propozycją od boazerii są płyty fornirowane, produkowane przez naklejanie warstwy drewna na sklejki lub płyty MDF. Poszczególne elementy mogą przybierać sporej wielkości rozmiary i pokrywać większe fragmenty ścian. Są nietrudne w montażu i bardzo plastyczne; przy ich pomocy można wykańczać rozmaite łuki, zaokrąglenia, licować ściany z drzwiami i innymi elementami wyposażenia wnętrz. Panele ścienne łatwo utrzymać w czystości, poleca się je więc do pomieszczeń, w których nietrudno o różne zabrudzenia. Trzeba jednak pamiętać, że uchodzą za podatne na zarysowania. Ich tańszą wersją są panele produkowane na bazie płyt LDF lub wiórowych. Wykańcza się je fornirem (cienką warstwą drewna), a w przypadku paneli laminowanych – różnego rodzaju foliami dekoracyjnymi. Panele zwykle układa się pionowo, rzadziej poziomo. Ciekawy pomysł polega na wykończeniu dolnych partii ścian panelami kasetonowymi.

 Boazeria, panele, korek

room-decorating-ideas.com

Szukając materiału o właściwościach zbliżonych do drewna, można postawić na korek. Też absorbuje nadmiar wilgoci oraz izoluje – termicznie i akustycznie. Jest oferowany m.in. w formie boazerii korkowej i tapet. Można go malować różnego rodzaju preparatami, w tym farbami akrylowymi, a zniszczone elementy – nietrudno jest wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing