Bezpieczny ogień

9 kwi 2014 | 0 komentarzy
Obecnie w prawie każdym domu projektuje się otwarty salon z kominkiem. Nie inaczej jest w domach drewnianych, co jednak czasem powoduje wątpliwości – czy użytkowanie kominka w domu zbudowanym z drewna nie niesie ze sobą podwyższonego ryzyka pożaru? Jeśli kominek zostanie właściwie zaprojektowany, zbudowany i następnie odpowiednio użytkowany, to z pewnością nie ma czego się obawiać. W domach z drewna, zbudowanych z bali lub powstałych w konstrukcji szkieletu drewnianego, poleca się kominki z zamkniętym wkładem lub kasetą kominkową. Takie układy gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Inaczej jest w przypadku, być może bardziej urokliwych, ale jednocześnie bardziej niebezpiecznych, kominków otwartych. To trochę tak, jakby w środku pomieszczenia rozpalić ognisko. Będzie pięknie, ale takiego ognia nie można pozostawić bez dozoru; wydostające się na zewnątrz iskry łatwo mogą stać zarzewiem pożaru.

httpwww.loghomeu.com  1024x768 Bezpieczny ogień

www.loghomeu.com

Kolejnym niezbędnym gwarantem bezpieczeństwa kominka w domu drewnianym jest jego obudowa, która powinna zostać wykonana z materiałów niepalnych (np. z cegieł lub kamienia). Wszystkie elementy wewnątrz obudowy dodatkowo powinny posiadać odpowiednią izolację termiczną, a sama obudowa – mieć zapewnione odprowadzanie ciepła, chroniące ją przed przegrzaniem. Aby ten warunek został spełniony, tworzy się dopływ powietrza do obudowy od dołu, a w górnej części umieszcza się otwory, przez które ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczenia.

Problemem, o którego rozwiązaniu również trzeba pomyśleć, jest bliskość ściany drewnianej. Kominek nie może stanąć bezpośrednio przy ścianie zbudowanej z materiałów palnych. Pomiędzy nią a kominkiem należy zbudować ściankę ochronną (murowaną lub z ognioodpornych płyt kartonowo-gipsowych) i dodatkowo od strony kominka wyłożyć ją izolacją. Takie zabezpieczenie w postaci ognioodpornej ściany nie jest potrzebne wówczas, gdy zdecydujemy się na zainstalowanie wolno stojącego piecyka, popularnie zwanego kozą. Wówczas wystarczy zachować bezpieczną odległość od ściany drewnianej.

Paląc w kominku, warto wybierać suche drewno, które daje więcej ciepła. Ogień potrzebuje też powietrza. Bez niego zgaśnie każdy płomień. Do kominka trzeba więc doprowadzić specjalny kanał, przez który będzie dostawać się powietrze wprost z zewnątrz. W przeciwnym razie płomień w ognisku spowoduje podciśnienie zasysające do pomieszczenia powietrze z przewodów wentylacji grawitacyjnej lub zanieczyści wnętrze dymem.

Aby przyjemnie trzaskający ogień nie stał się źródłem problemów, trzeba także pomyśleć o tym, co znajdzie się w bezpośrednim otoczeniu kominka. Na pewno w odległości 80 cm od źródła ognia nie powinny zostać umieszczone żadne przedmioty wykonane z materiałów łatwopalnych; w tym meble czy na przykład telewizor. Również posadzka w pobliżu paleniska powinna być wykonana z materiałów niepalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing