Adaptacja poddasza – o czym należy pamiętać?

17 kwi 2019 | 2 komentarze




Projekty z poddaszem nieużytkowym, które można z czasem przerobić na mieszkalne, to coraz częstszy wybór inwestorów. Dzięki temu dzielimy inwestycję na dwa etapy i kontynuujemy ją dopiero wtedy, gdy okaże się, że jedno piętro jest dla nas zbyt małe. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem robót oraz jakie dokumenty będą nam potrzebne?

finished attic 1024x576 Adaptacja poddasza – o czym należy pamiętać?

Co sprawdzić przed rozpoczęciem prac?

Pokoje na poddaszu to dobry pomysł na rozszerzenie powierzchni użytkowej domu. Pomieszczenia te, dzięki mądrej aranżacji, mogą być przestronne i dobrze doświetlone, zaś skosy i odkryte elementy konstrukcji dachowej nadadzą przestrzeni niebagatelnego uroku. Zanim zaczniemy pracę trzeba jednak sprawdzić, czy inwestycja jest opłacalna. Przede wszystkim sprawdźmy stan stropu. Powinien być na tyle solidny, by utrzymać ciężar nowej użytkowej kondygnacji. Stary, drewniany strop może wymagać wymiany, gdyż groziłby zawaleniem, a w najlepszym przypadku uginaniem się oraz skrzypieniem. Ingerencji najpewniej będzie wymagała także połać dachowa, którą musimy przed zamieszkaniem dobrze wyizolować. W innym przypadku latem wnętrze będzie nagrzewało się jak piekarnik, zaś zimą będziemy marznąć. Naszej uwadze nie mogą umknąć inne konieczne przeróbki, m.in. podciągnięcie pionów kanalizacyjnych czy wentylacyjnych, instalacji elektrycznych oraz wodnych, a także rur centralnego ogrzewania.

Zmiana sposobu użytkowania poddasza

Adaptacji poddasza możemy w pewnych warunkach dokonać na zasadzie zmiany użytkowania Zgłaszamy wówczas zmianę użytkowania poddasza z użytkowego na użytkowe. Kiedy możemy to zrobić? Przede wszystkim wtedy, kiedy roboty czynione podczas dostosowywania poddasza nie będą w świetle prawa robotami budowlanymi. Wykonywanie robót budowlanych automatycznie zmusza nas zgłoszenia prac lub do uzyskania pozwolenia na budowę.

Jakie prace kwalifikują się do zmiany sposobu użytkowania poddasza? Przede wszystkim rozbudowa instalacji, np. elektrycznej, wodociągowej lub kanalizacyjnej, które będę niezbędne do wygodnego korzystania z pomieszczenie. Co ważne, nie dotyczy to instalacji gazowej, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiana użytkowania pomieszczeń obejmuje także wykonanie ścianek działowych, a także większych remontów, np. ocieplenia dachu lub wymiany okien. Jeśli jednak zmienimy wielkość okien, konieczne będzie zgłoszenie lub pozwolenie na budowę, gdyż jest to ingerencja w konstrukcję budynku.

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Jak odróżnić, które prace wymagają pozwolenia na budowę, a do których wystarczy jedynie zgłoszenie? Przede wszystkim należy pamiętać, że są to w gruncie rzeczy procesy podobne. W obu przypadkach będziemy potrzebowali projektu budowlanego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, kierownika oraz dziennika budowy, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością itd.

Różnice mogą pojawić się później i wynikają ze stopnia ingerencji w konstrukcję. Warto pamiętać, że zmiana konstrukcji to nie tylko podwyższenie ścianki kolankowej, zmiana konstrukcji dachowej, budowa lukarny czy inne prace, które zmieniają kubaturę domu. Dotyczy to także przebudów, np. stawiania okien, tworzenia otworu w stropie dla schodów lub wzmacniania konstrukcji stropu. Zgłoszenie z projektem lub pozwolenie budowę będą potrzebne także wtedy, gdy chcemy doprowadzić do nowej kondygnacji instalację gazową.

Jakie są więc różnice pomiędzy zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę? Przede wszystkim jest to termin. Czas trwania procedury uzyskania pozwolenia na budowę to 65 dni, zaś zgłoszenie – 21 dni. Co ważne, przed rozpoczęciem prac na pozwolenie, musimy poczekać na decyzję administracyjną. W przypadku zgłoszenia, postępowanie zakończone jest tzw. milczącą zgodą organu.

attic makeovers striped wall sun 0117 0 Adaptacja poddasza – o czym należy pamiętać?

Kiedy wystarczy zgłoszenie?

  • podczas zmiany samego pokrycia dachowego, bez ingerencji w konstrukcję,
  • do zamurowania okna lub drzwi,
  • do wstawienia okna dachowego pomiędzy krokwiami, bez przeróbek konstrukcyjnych dachu,
  • gdy adaptacja nie wymaga przebudowy,
  • gdy wyburzamy ściankę działową,
  • podczas budowy nowych schodów bez naruszania konstrukcji, np. wykorzystując istniejący wyłaz na strych
  • podczas ocieplania domu od środka,
  • w przypadku tynkowania wnętrza.

Kiedy należy uzyskać pozwolenie na budowę?

  • w przypadku wymiany lub remontu konstrukcji dachu,
  • w przypadku wymiany okien na większe,
  • kiedy do wstawienia okna dachowego konieczna jest przeróbka konstrukcji dachu,
  • kiedy zamierzamy wstawić nowe okno w ścianie kolankowej lub szczytowej
  • w przypadku wycięcia otworu drzwiowego w ścianie nośnej,
  • w przypadku wyburzenia ściany nośnej,
  • gdy do budowy schodów konieczne jest powiększenie otworu w stropie,
  • gdy zamierzamy wybudować kominek lub komin,
  • gdy chcemy podwyższyć ściankę kolankową,
  • gdy zamierzamy wybudować lukarnę.

2 Komentarze

  1. Zdecydowaliśmy się na poddasze do adaptacji, by wziąć mniejszy kredyt. To była dobra decyzja. Teraz (po 5 latach) staramy się o pozwolenie, dopinamy formalności i planujemy pomieszczenia na poddaszu :)

    Odpowiedz
    • Powodzenia!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing